Sağlık

Sigara içenler özgür mü?

Sigara içenler özgür mü?

Çocuklar, sigara içenleri daha özgür ve "boyun eğmeyen" kişiler olarak görüyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fak. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Programı'ndan Yrd. Doç. Dr. Hikmet Yazıcıl ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. İsmail Ak, çocukların sigara içen ve içmeyenleri algılama biçimlerini araştırdı.

Trabzon'da farklı ilköğretim okullarında okuyan ve yaş ortalaması 12, 373 gönüllü çocukla yapılan araştırma, çocukların sigara içen ve içmeyen bireylerin bazı olumlu ve olumsuz özelliklerini nasıl algıladıklarını belirledi.

Araştırma, çocukların sigara içen bireyleri daha özgür ve etrafındakilere "boyun eğmeyen" kişiler olarak gördüğünü ortaya koydu.

"Boyun eğmeyen" olarak görüyor

Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 32'si kızların yüzde 42'si sigara içenleri "şık-zarif" olarak algılıyor. Kızların yüzde 34'ü, erkeklerin de yüzde 25'i sigara içenleri temiz; kızların yüzde 48'i, erkeklerinse yüzde 63'ü sigara içenleri "boyun eğmeyen" kişiler olarak görüyor.

Kızlar sigara içenlere "özgür" gözüyle bakıyor

Araştırmaya katılan kızların yüzde 54'ü sigara içenleri özgür, yüzde 25'i hoş-sevimli, yüzde 26'ı sportmen, yüzde 27'si iyi görünümlü, yüzde 32'si başarılı, yüzde 64'ü de serinkanlı insanlar olarak algılıyor. Erkeklerin ise yüzde 60'ı cesaretli, yüzde 34'ü normal, yüzde 31 gözde, yüzde 44'ü lider, yüzde 53'ü heyecanlı/coşkulu, yüzde 41'i ilgi çekici, yüzde 9'u da sigara içenleri sağlıklı bireyler olarak görüyor.

Anne ve babanın içmesi çocuğu etkiliyor

Araştırmaya göre, ebeveynlerden birinin sigara içmesi çocukların sigara içmeye başlama olasılığını artırıyor. Ebeveynlerden birinin ya da arkadaşların sigara içmemesi, çocukların sigara içmeye başlama riskini azaltıyor.

Bu araştırmaya katılan çocukların annelerinin yüzde 11.5, babalarının ise yüzde 54.4 sigara kullanıyor. 10–21 yaşları arasında gözlenen sigara içme alışkanlığı üzerinde aile anlamlı bir etkiye sahip bulunuyor.
Yayın tarihi: 09.12.2006
811
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.