Sağlık

Sigara buerger hastalığı nedeni

Sigara buerger hastalığı nedeni

Genç erkeklerde daha sık görülen hastalıkla uzuv kaybı oluyor. Hastalık 45 yaşın altındaki erkeklerde çok sık görülüyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Uğur Bengisun, sigaraya bağlı olarak küçük çaplı atar damarların tıkanmasıyla oluşan Buerger hastalığının uzuv kayıplarına yol açabileceğini açıkladı.

Sigarayla birebir ilişkili
Bengisun, daha çok genç erkeklerde görülen Buerger hastalığının sigarayla birebir ilişkili, küçük çaplı atar damarı tutan ve damarları tıkayan bir sağlık sorunu olduğunu söyledi. Ülkede 45 yaşın altındaki erkeklerde çok sık görülen hastalığın, tümdamar tıkanıklıkları hastalıklarının yüzde 15'ini oluşturduğunu belirten Bengisun, nikotine bağlı oluşan aşırı duyarlılığın reaksiyona, bunun da damar duvarının kalınlaşmasına yol açtığını anlattı:

"Tıkanıklık diz altı damarlarda olduğu gibi kollar da görülebilir. Genelde küçük çaplı damarlar tıkandığı için by-pass şansı yoktur. Eğer hasta sigarayı bırakmazsa istenmeyen uzuv kayıplarıyla karşı karşıya kalabilir."

Bacakta ağrı sinyal olabilir
Hastalığın ayaklarda soğuma ve üşüme hissi, parmaklarda yara ve kangren gibi belirtilerle kendini gösterdiğini anlatan Bengisun, bacak ve ayaklarda yürüyünce ağrılar ortaya çıktığını söyledi. Tedavide en etkili önlemin sigaranın bırakılması olduğunu belirten Bengisun, damar genişletici ilaçlara ve mümkün olan hallerde by-pass operasyonlarına da başvurulabildiğini belirtti. Bengisun, "Tedavide başarının esas belirleyicisi sigarının bırakılmasıdır. Bu hastalıktan korunmak için ister aktif ister pasif, hiçbir şekilde sigara dumanına maruz kalınmaması gerekiyor" dedi.
Yayın tarihi: 16.07.2007
725
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.