Sağlık

Sigara bırakma depresyon nedeni

Sigara bırakma depresyon nedeni

Sigara bağımlılığından kurtulmaya çalışanlarda nikotin eksikliğine bağlı depresyon, sinirlilik, anksiyete gibi çeşitli psikolojik sorunlar görülebiliyor.

Güncellenme tarihi:
Tiryakiler düşünceli Kamu binaları ile bar, restoran ve cafe gibi eğlence yerlerinde sigara yasağını getiren yeni kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte sigara bağımlılarının yaşadığı sıkıntılar da arttı. Kimi tiryakiler sigarayı bırakmaya karar verirken kimileri de bu süreçte yaşayacağı sıkıntıları nasıl aşacağını kara kara düşünmeye başladı. Tedavi edilebiliyor Sigarayı bırakmaya çalışan kişilerde nikotin eksikliğinden dolayı fiziksel olduğu kadar psikolojik reaksiyonların da görüldüğünü belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz Enstitüsü Sigara Hastalıkları Polikliniği sorumlusu Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu, sigara bağımlılığının yüzde 20'sinin psikolojik nedenlere bağlı olduğunu hatırlattı. Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu, "Gerisi madde bağımlılığına giriyor ve medikal tedavilerle yüzde 98 tedavi edilebiliyor" dedi. Depresyonun üstesinden gelebilirsiniz...
Yayın tarihi: 27.06.2008
2101
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.