Sağlık

Sertleşmeyi koruyan tedavi

Sertleşmeyi koruyan tedavi

Prostat kanseri olan ve ameliyatla tedavisi gereken hastaların hepsi, özelliklede genç yaştaki hastalar cinsel fonksiyonlarının zarar görüp görmeyeceğini soruyor.

Prostat kanserli erkeklere sertleşmeyi koruyan tedavi

Prostat kanseri, günümüzde 40-45 yaşından sonraki erkeklerde daha sık görülüyor. ABD'de her yıl 285 bin yeni prostat kanseri hastasına teşhis konuluyor. Bunların 65 bini ölüyor. Bu nedenle 40-45 yaşındaki erkeklerin, ailelerinde prostat kanseri bulunmasa bile prostat muayenesinden geçmesi gerekiyor. Ailelerinde prostat kanseri bulunanların risklerinin daha fazla olduğu unutulmamalıdır. Prostat kanseri olan ve ameliyatla tedavisi gereken hastaların hepsi, özelliklede genç yaştaki hastalar cinsel fonksiyonlarının zarar görüp görmeyeceğini soruyor.

International Hospital ve Acıbadem Bakırköy Hastanesi'nden Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Veli Yalçın, eğer prostat kanseri sadece prostat organı sınırları içindeyse, organın kabuğundan dışarı taşmadıysa ilk tedavi seçeneğinin prostatın cerrahi olarak çıkarılması olduğunu söyledi. Bu tedavi hastaya 10 yıllık ömür süresi açısından bakıldığında yüzde 90-95 hastalıksız yaşama şansı veriyor.

Organa sınırlı prostat kanseri ya açık yöntemle ya da laparoskopik yöntemle ameliyat ediliyor. Bu ameliyatı yaparken yaşam beklentisi 10-15 yıl olan hastaları tercih ettiklerini anlatan Prof. Dr. Veli Yalçın şunları söyledi:

"Hasta 70 yaşı üzerinde ise bu ameliyatın ne kadar yararlı olduğu tartışılır. Bir de hastanın prostat kanserinden başka bir hastalığının olması, fizik performansının durumu bu kararı vermede önemlidir.Tam tersi kişi 50 yaşındadır ama 80 yaşında görünüyordur, çok yıpranmıştır, ilave birçok hastalığı vardır, fizik performansı kötüdür, genel sağlık durumu bozulmuştur o zaman da ameliyat etmemeyi düşünebiliriz. Kendisine daha yaralı olan ikincil tedavi seçeneklerinden birini ( radyoterapi gibi) önerebiliriz."

Yayın tarihi: 08.04.2009
1993
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.