Sağlık

'Sahte ilaç' alarmı

'Sahte ilaç' alarmı

Dünyadaki ilaçların yüzde 6'sı sahte. İlaç paketlerini başarıyla kopyalayan teknolojiler kullanılması tehlikenin boyutunu artırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün tespitlerine göre, dünyadaki ilaçların yüzde 6'sı sahte. Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Nurgün Örgen, saf olmayan, eksik ya da hatalı aktif madde içeren sahte ilaçların üretiminde son yıllarda büyük artış görüldüğünü belirtti. Özgen sahtecilerin ilaç paketlerini başarıyla kopyalayan teknolojiler kullanmalarının tehlikenin boyutunu artırdığını söyledi.

İnternetten satışa dikkat!
İnternetten satış da sahte ilaç dağıtımında en etkin yollardan biri. Sahte ilaç kullanımı farklı hastalıklara yol açabiliyor, hatta bazen ölüme götürebiliyor. Bazı sahte ilaçlarda, ilacın tadının da taklit edilebilmesi için toksik madde kullanılıyor. Özgen hastalara sahte ilacı tespit edebilmeleri için ipuçları da veriyor:

"Fiyat çok düşükse dikkate alın. Çıkarılmış ve değiştirilmiş ürün etiketine dikkat edin. Son kullanma tarihinin değiştirilmiş olup olmadığına bakın. Hastalar ilaçlarını düzenli olarak gittikleri eczanelerden almalı, internetten kesinlikle ilaç alışverişi yapılmamalı."

'Depolar denetlenmeli'
Sahte ilaç üreticilerine yönelik yasal cezai yaptırımların da daha caydırıcı olması gerekiyor. Ankara Eczacılar Odası Genel Sekreteri Oğuz Ekincioğlu, "Eczacılar genellikle belli başlı üç-dört büyük ve tanınmış depodan alışveriş yapıyor. Bu yüzden bilerek eczaneye çalıntı ilaç girme şansı yok denecek kadar az. Girse bile bu, fatura karşılığı olur. Eczacının sahte ilacın tetkikini yapacak laboratuvar ortamı yok. Devletin depoları çok ciddi denetlemesi gerekir.

Yasal olmayan yollarla almayın!
Yasal olmayan satış kanallarından temin edilen ilaçların sahte çıkma oranı çok daha yüksek. İlacın fiyatını Türkiye'de devlet belirliyor. Rekabet ortamına çekilirse, birçok ilacın sahtesi piyasaya girecektir" diyerek uyarıyor.

Radikal
Yayın tarihi: 03.08.2007
881
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.