Sağlık

Sağlık için dans edin

Sağlık için dans edin

Ünlülerin doktoru Jan Klod Kayuka, hayatı olumsuz olarak etkileyen faktörleri ortadan kaldırmak için herkesi egzersiz yapmaya çağırdı.

Hava kirliliği aşırı stres gürültü kalabalık, düzensiz beslenme, insanın hayatını olumsuz etkileyen faktörlerden sadece birkaçı. İş tempomuzda kendimize vakit ayıramamak ve özellikle oturarak çalışmak, vücudumuz için son derece sakıncalı. Alman Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Jan Klod Kayuka, hiç değilse kısa aralıklarla olsa da egzersiz yapıldığında, kişinin kendisini yenilemesini ve daha iyi hissetmesini sağlayacağını söyledi.

Dr. Kayuka, özelikle de dans etmesinin sağlıklı bir vücut için çok iyi olacağını da ifade etti. Kayuka, "İlle de bir spor salonuna yazılmamız gerekmiyor. Dans kursuna katılmak, kısa mesafeli yerlere araba ile değil yürüyerek gitmek, asansör değil merdiven kullanmak; tüm bunlarda vucudumuz için birer egzersiz" dedi.

Düzenli bir egzersiz alışkanlığının vücudumuza faydası nelerdir?

Egzersiz, her şeyden önce kendimizi iyi hissetmemize yardımcı olur. Egzersiz, kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler ve sağlıklı bir kiloda kalmamızı sağlar. Düzenli yapılan egzersiz tansiyonu düzenler. Stresi azaltır ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Egzersiz kan dolaşımını düzenler, damar tıkanıklığı hastalıkları ve kalp krizi geçirme riskini azaltır. Egzersiz bağırsak hareketlerini düzenler ve iyi sıvı alımıyla birlikte kabızlık sorununa çare olur.

Egzersiz yapmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Kişinin yapacağı egzersizin yaşına, kondüsyonuna ve sağlık şartlarına uygun olması gereklidir. Özellikle belli bir yaşın üzerinde egzersiz yapanların ve yeni başlayanların dikkat etmesi gereklidir.

Ailesinde kalp hastalığı bulunan, sigara içen, kolesterol, tansiyon, şeker problemi olan, fazla kilo veya stresli bir yaşam tarzı bulunan bireyler bu sayılanlardan biri veya birkaçına sahipse muhakkak bir spor hekimi kontrolünden geçtikten sonra spora başlamalarında fayda bulunmaktadır.

Egzersiz yaparken sakıncalı noktalar nelerdir?

Çok sıcak, çok nemli ve aşırı güneşte egzersiz yapılması sakıncalıdır. Egzersize ısınma hareketleri ile yavaş başlanmalı ve yavaş sonlandırılmalıdır. Göğüste rahatsızlık, kol, boyun ve sırt ağrısı ve aşırı yorgunlukta doktora başvurulmalıdır.
Yayın tarihi: 01.10.2006
1275
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.