Sağlık

Saçı olan erkek çekici, olmayan itici

Saçı olan erkek çekici, olmayan itici

Taylor Nelson Sofres Piar araştırma şirketinin yaptığı bir araştırma Türkiye'de saçı dökülen erkeklerin mutsuz olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 73'ü, saç dökülmesinin erkekler için talihsiz ve üzücü bir olay olduğunu düşünüyor. Bu oran gençler arasında daha da yüksek.

18-24 yaştaki erkeklerin yüzde 83'ü böyle düşünüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 61'i saç dökülmesinin erkeklerin çekiciliğini azalttığı görüşünde birleşiyor. Yüzde 68'i saç dökülmesinin erkekleri yaşlı gösterdiğine inanıyor. Yüzde 64'ü saçı dökülen erkeklerin toplum tarafından dışlanma korkusunun olduğunu söylüyor.


Türk toplumunun yarısı saçı dökülen erkeklerin kullandığı kozmetik ürün ve şampuanların etkili olmadığını ve bir işe yaramadığını düşünüyor. Yüzde 42'si saç dökülmesi için uygulanan kozmetik kullanımının zorluğuna dikkat çekiyor.

Asıl ilginç olanı yüzde 41'lik geniş bir kesim erkeklerde saç dökülmesinin çözümü olmadığına inanıyor.

Her derdin bir çaresi var

Artık erkeklerdeki saç dökülmesi için tıbbi bir çözümler var. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de erkek tipi saç dökülmesinin sistemik nedenini ortadan kaldırarak, dökülmeyi tamamen durduran, hatta saçları kısmen geri getiren ilaçlar kullanıma sunulmuş durumda.

Uzman görüşü

Dermatoloğa başvurarak, bu sorunu yaşayan tüm erkekler kendisine uygun bir tedaviyle dökülmenin önüne geçebiliyor. Araştırma sonuçlarını değerlendiren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Server Serdaroğlu, saçı dökülen erkeklerin psikolojik sorunlarının yersiz olduğunu, sorunun daha çok bilgi eksikliğinden kaynaklandığını belirtti. Erkeklerde saç dökülmesinin, bilimsel nedenine yönelik olarak bir dermatolog tarafından uygulanacak ilaç tedavisi ile durdurulabileceğini ifade eden Serdaroğlu, düzenli tedavinin şart olduğunu vurguladı. Erkeklerin saç dökülmesine bağlı olarak yaşadığı depresyonu, başvurulan kozmetik yöntemlerden sonuç alınamaması ve umutsuzluğa kapılınması olarak değerlendiren Serdaroğlu, ülkemizde son aylarda, dünyada ise 5 yıldır kullanılan ilaçlarla bu sorunun üstesinden gelinebileceğini söyledi.
Yayın tarihi: 18.12.2003
1170
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.