Sağlık

Reklamlardaki tansiyon başka, gerçek başka!

Reklamlardaki tansiyon başka, gerçek başka!

Reklam filmlerindeki ideal tansiyon ölçüsü 120-80 uzmanlar arasında tartışmaya yol açtı!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Baki Göksan, Türk Kalp Vakfının destekleriyle televizyonlarda yayınlanan reklam filminde ideal tansiyonun 120-80 olması gerektiğinin anlatıldığını, bu tip tanıtım filmlerinin "bilimsellikten uzak bir sorumsuzluk" olduğunu iddia etti.

Tansiyonu yüksek seyreden ve doktor kontrolü altında tansiyon tedavisi gören hastaların bu reklam filmlerinin etkisi altında kaldığını belirten Göksan, "Bu filmlerin etkisinde kalarak kullandıkları tansiyon ilaçlarının dozunu kendi başına artıran kişiler tansiyonlarını düşürürlerken, özellikle diyabetli hastalar felç riskiyle karşı karşıya kaldılar" dedi.

Prof. Dr. Göksan, risk faktörü olmayan kişilerde tansiyonun 120-80 gibi bir değerde bulunmasının ideal olduğuna değinerek, şöyle konuştu:

"Yüksek tansiyonla senelerce yaşayan kişinin damarları bir anlamda kireçleniyor ve damarlarda daralma başlamış oluyor. Bu durumda beyine yeterli kanın gitmesi için belli bir tansiyon yüksekliğine ihtiyaç var. Problem de işte burada. (Tansiyonunuz yüksek, ideal tansiyon şudur) deyip kontrolsüz şekilde tansiyonu düşürecek olursanız, beyin kanlanması bozulmuş oluyor. Şeker hastalığı olanlar, sigara içenler, kilolu ve hikayesinde damar hastalığı olan kişilerin tansiyonunu kontrolsüz şekilde, hızlı düşürmek faydadan çok zarar getiriyor."

Prof. Dr. Baki Göksan, ilgili sivil toplum kuruluşlarının bu tür reklam filmleri konusunda ilgili yerlere uyarılarda bulunduğunu bildirdi.
Yayın tarihi: 16.12.2006
1435
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.