Sağlık

Prostat kanserine umut ışığı

Prostat kanserine umut ışığı

Diyabet ve epilepsiyi tedavi etmek için kullanılan iki ayrı ilacın birlikte kullanılması, prostat kanserinin tedavisinde umut veren sonuçlar ortaya çıkardı.

Fransa'daki Sağlık ve Tıbbi Araştırma Kurumu'ndan (Inserm) hekimlerin yaptığı ve fareler üzerinde olumlu sonuçlar veren araştırmada, iki ilacın birlikte kullanılmasının, tümörün gelişimini engellediği ve kanserin sıçraması sırasında tümörün yayılma mekanizmasını durdurduğu belirlendi.

Sonuçları "Molecular and Cellular Biology" adlı dergide yayınlanan araştırmada, bu yeni ilaçla tedavi yöntemi, "PPARgamma" adlı hormonal reseptörü hedefliyor.

Özel bir protein aktivatörü olan "ligand" tarafından harekete geçirilen PPARgamma, kanserli hücrelerin kontrolsüz bir biçimde artmasını engelliyor.

Bir başka molekül ailesi olan "deasetilas histon önleyicileri" de PPARgamma'nın kanserli hücrelerin yayılmasını durdurma özelliğini harekete geçiriyor.

Bu iki molekülü kombine eden tedaviyi fareler üzerinde başarıyla deneyen doktorlar Jean-Sebastien Annicotte ve Lluis Fajas, bu tedavi yönteminin insanlar üzerindeki klinik deneylerinin biran önce hızlandırılması gerektiğini belirtiyorlar.
Yayın tarihi: 30.10.2006
738
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.