Sağlık

Prostat hastalıkları ve erektil disfonksiyon

Prostat hastalıkları ve erektil disfonksiyon

Prostat hastalıklarını üç ana başlıkta değerlendirebiliriz...

1) Selim prostat büyümesi: Erkeklerin en az yüzde 60'ında, özellikle 50'li yaşlardan sonra görülür. İdrar kanalından idrar geçişinin engellenmesi nedeniyle, idrar yapmada zorluk, gece sık idrara kalkma, ani sıkışma hissi, idrar yaparken yanma gibi belirtilerle seyreden bir hastalıktır. Ayrıca ereksiyon problemlerini de beraberinde getirecektir.

Birçok erkek selim prostat büyümesinin tedavi seçeneklerinden biri olan cerrahi tedaviyi, ameliyat sonrası cinselliğimi kaybederim kaygısıyla olmak istemiyor. Oysa selim prostat büyümesine bağlı yapılan açık veya kapalı (TUR) ameliyatlardan sonra bu olasılık yüzde 15-20'ler civarındadır. Ülkemizde son iki yıldır uygulanan Greenlight (yeşil ışık) laser cerrahisinde bu risk daha da azdır. Gereklilik oluşmuşsa, hastanın cinsel hayatım kaybolur endişesiyle ameliyattan kaçınması yersizdir.

2) Prostat kanseri: Hastalığın kendisi değil ama tedavi seçenekleri cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir. Erken teşhis ile kesin tedavi şansı bulunan hastalara çoğunlukla Radikal Prostatektomi ameliyatı uygulanır. Ameliyat sırasında ereksiyonu sağlayan damar ve sinir kılıfı korunamazsa, hasta kanserden kurtulur ancak bir daha ereksiyon sağlayamaz hale gelir. Damar, sinir kılıfının olabildiğince korunduğu olgularda bile, ameliyat sonrası dönemde ereksiyon sorunu sıklıkla gözlenir. Tabii burada ameliyatı yapan üroloğun birinci amacı, hastayı kanserden kurtarmaktır.

Hastanın bu ameliyatı olmama lüksü sınırlıdır. Yine de bu kaygıyla ameliyat istenmezse, radyoterapi veya brakiterapi yöntemleri de seçenektir. Bu yöntemlerde ereksiyon sorunu oluşma riski biraz daha az olmakla birlikte yine de vardır.

3) Prostat enfeksiyonları: Özellikle Kronik (müzmin) Prostatit'li hastaların önemli bir kısmında ereksiyon sorunu veya isteksizlik gözlenebilir. Bunun temelinde enfeksiyona bağlı olumsuzluklar da olmakla birlikte psikojenik faktörlerin cinsel isteksizliği artırdığını biliyoruz.

Hürriyet / Prof. Dr. Emre AKKUŞ
Yayın tarihi: 04.07.2005
1040
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.