Sağlık

Parfüm alırken dikkat!

Parfüm alırken dikkat!

Günlük hayatta hepimizin kullandığı parfümler tehlike sinyalleri veriyor. Uzmanlar parfüm alırken çok dikkat edilmesini, içeriği bilinmeyen parfümlerin alınmamasını vurguluyor.

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ), Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serap Öztürkcan, parfümlerin alerji ve tahrişe neden olabildiğini belirterek, "Kullandığınız parfümün içeriğine dikkat edin. Dermatolojik olarak test edilmemiş parfümleri kullanmayın" dedi.

Parfümlerin içindeki bergamot ve alkol oranının çok önemli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Serap Öztürkcan, bergamotun güneşe duyarlılığı artırıp leke ve alerjiye neden olduğunu, yüzdesi fazla alkol kullanılmasının da cildi tahriş edeceğini söyledi.

Parfümün vücudun doğrudan güneş gören bölgelerine sıkılmaması gerektiğini belirten Öztürkcan, "Parfüm bileklere ve kulak arkasına sıkılmalı. Ağız, göz ve burun bölgesine yakın yerlere kesinlikle sıkılmamalıdır. Parfüm sıkarken solunulmamalıdır" diye konuştu.

Parfüm diye nitelendirilen sıvıların gerçekten parfüm olup olmadıklarına ve laboratuvarda üretilip üretilmediğinin önemli olduğunu ifade eden Öztürkcan, şu bilgileri verdi:
"Parfümler deride çeşitli reaksiyonlara neden olabilir. O yüzden vücudun her yerine sıkılmamalı. Parfümünüzün nerede üretildiğine, laboratuvarda üretilip üretilmediğine, içeriğine dikkat edin. Cilde sıkılan şeyler deri tarafından emiliyor, vücuda sıkılan ve içinde zehirli maddeler bulunan parfümün emilmesi toksik etkilere neden olabilir."
Yayın tarihi: 17.08.2006
984
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.