Sağlık

Öpüşmek hasta ediyor!

Öpüşmek hasta ediyor!

Öpüşmek özellikle kış aylarında grip gibi bulaşıcı hastalıkların hızlı şekilde bulaşmasına sebep oluyor.

Kocaeli Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, yaptığı açıklamada, Türkiye'de samimiyetin ifadesi olan tokalaşma ve öpüşmenin yaygın şekilde yapıldığını belirtti.

Öpüşmenin özellikle kış aylarında enfeksiyon hastalıklarının hızlı şekilde bulaşmasına neden olduğu ifade eden aydınlık, sağlıklı bir toplum için bu alışkanlıktan vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. Aydınlık, şunları kaydetti:

''Hastalıklarda kişiden kişiye bulaşma özellikle kapalı mekanlarda yüksek orandadır. Ancak, öpüşme bulaşma hızını en üst seviyeye çıkarıyor. Öpüşmeyle özellikle grip nezle, su çiçeği, zona virüsü, kabakulak, kızamık, kızamıkçık gibi hastalıklar salgına dönüşüyor. Toplumda insanların yüzde 80-90'ının söz konusu viral hastalıkları geçirmiş olması, aynı ortamdaki havanın solunması, kalabalık ortamlarda, bozuk hijyen koşullarında yaşama, sosyoekonomik seviyenin düşük olması gibi faktörler enfeksiyon hastalıklarının bulaşmasında etkin rol oynuyor, öpüşmeyle bu risk daha da artıyor.''

Ekonomiye zarar veriyor

Aydınlık, öpüşmeyle difteri, boğmaca, verem ve menenjit hastalığının da bulaşabildiğini dile getirerek şunları kaydetti:

''Geleneklerimizde maalesef el öpme ve yanak yanağa öpüşme devam ediyor. Her görüştüğümüz kişiyle öpüşmek, kişileri ve toplumu tehdit eden bir davranış.

Öpüşmeyle yaygınlık kazanan hatta salgın hale gelen hastalıklar iş gücü kaybına yol açıyor, ekonomiye büyük zarar veriyor. Önlenebilir hastalıklar yüzünden hastanelerde, sağlık ocaklarında büyük yığılmalar oluyor. Ayrıca, uzman hekimler bu hastalar nedeniyle daha ağır hastalara yeterince zaman ayıramıyor.''

Öpüşmeyle bulaşan enfeksiyon hastalıklarında en önemli risk grubunu politikacıların oluşturduğunu belirten Aydınlık, enfeksiyonu azaltabilmek için öpüşme alışkanlığından vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti.
Yayın tarihi: 15.01.2007
662
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.