Sağlık

Öldürmeyen ama süründüren hastalık!

Öldürmeyen ama süründüren hastalık!

Dünyada 600 milyon insanda rastlanan ve görülme sıklığı giderek de artan bir hastalık olan KOAH,'ın Türkiye'de ise 3-4 milyon hastası olduğu vurgulandı!

Güncellenme tarihi:
Görülme sıklığı artıyor İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın(KOAH), tüm dünyada 600 milyon insanda rastlanan ve görülme sıklığı giderek de artan bir hastalık olduğunu, Türkiye'de ise 3-4 milyon KOAH' lı olduğunun tahmin edildiğini söyledi. Ölüme sebebiyet veriyor İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, 19 Kasım Dünya KOAH günü nedeniyle yaptığı açıklamada, KOAH'ın, Avrupa ve Amerika' da en çok ölüme neden olan hastalıklar içinde 4'üncü sırada yer aldığını söyleyerek "Bronşlarda kronik iltihapla beraber geriye dönüşü olmayan daralma ve akciğer dokusunda harabiyet vardır. Bir başka deyişle, KOAH nefes darlığına yol açan kronik bronşit ve amfizemin birlikte bulunduğu bir hastalıktır" dedi. Prof. Dr. Küçükusta, KOAH'ın aslında önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmakla beraber, tıpkı diyabet veya damar sertliği gibi tamamen iyileşmesinin mümkün olmadığını söyledi. Bu fotogalerilere de bir göz atın!
Yayın tarihi: 11.01.2009
1816
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.