Sağlık

MS hastaları için yeni bir umut

MS hastaları için yeni bir umut

Lösemi tedavisi için geliştirilmiş bir ilacın, MS (Multipl Skleroz) hastalığının beyinde yol açtığı hasarı düzeltebileceği açıklandı.

Güncellenme tarihi:
İlk aşamada etkili olduğu gözlendi Cambridge Üniversitesi'ndeki uzmanlar, New England Journal of Medicine adlı tıp dergisindeki makalelerinde Alemtuzumab adını verdikleri ilacın, hastalığın ilk aşamasında bazı hastalarda kaybedilen beyin fonksiyonlarını yeniden kazandırdığını kaydettiler. İlk MS ilacı Araştırmacılar bunun, hastalığı durdurma ve yıkıcı etkilerini geri çevirme potansiyeli taşıyan ilk MS ilacı olduğunu vurguladılar. Bilimadamları bununla birlikte, çalışmalarının hala başlangıç aşamasında olduğunu belirterek, ilacın çok ciddi yan etkileri bulunabileceği uyarısında bulundular. Alemtuzumab monoklonal antikor olarak bilinen türde bir ilaç ve 1970'lerde Cambridge'de geliştirildi. Uzun bir süredir de bağışıklık sistemindeki kanserli beyaz hücreleri öldürme yöntemiyle, lösemi tedavisinde kullanılıyor. Hafızanız sizi yanıltmasın!
Yayın tarihi: 28.10.2008
1513
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.