Sağlık

Kuş gribinden nasıl korunulur?

Kuş gribinden nasıl korunulur?

Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, zatürree ve solunum zorluğu kuş gribinin belirtilerinden...

Kuş gribi, kuşlara ait HSN1 kod adlı virüsten kaynaklanıyor. Virüs, kuşların bağırsağına yerleşiyor. Doğal hayatta yaşayanları hasta etmiyor, kümes hayvanlarını öldürüyor.

Kuş gribinin belirtileri neler?
Belirtiler tıpkı diğer grip tiplerindeki gibi ateş, kırgınlık, boğazda acı ve öksürük. Bazı kişilerde konjonktiv iltihabı da oluşabilir. Virüsün sadece akciğer değil bütün organları etkileyebileceği ortaya çıkarıldı.

İnsanlara nasıl bulaşıyor?

1997 yılında hayvanlardan insanlara geçebildiği anlaşılan kuş gribi virüsü (H5N1), insanların hasta hayvanlarla yakınlaşmayla bulaşıyor. Hayvanın dışkısıyla atılan virüs solunum yoluyla insana bulaşabilir. Hastalık Uzakdoğu'da fare ve kedilerde de görüldü.

İnsandan insana geçebilir mi?

Henüz kesin değil. Ancak Tayland'da ölen bir anne ve kız ve Vietnam'da ölen iki kardeş vakalarında insandan insana bulaşma olasılığı üzerinde duruluyor.

Kaç türü var?

Bu virüsün 15 çeşidi var. İnsanı etkileyen sadece H5N1 türü.

Çekinmeden tavuk yemeye devam edebilir miyiz?

Evet. Uzmanlar virüsün yiyecek yoluyla geçmediğini, virüsün hayvanın sindirim sisteminde taşındığını ve tavuk yemenin herhangi bir riski olmadığını söylüyor.

Hastalığın ilacı var mı?

Antiviral bir ilaç olan Tamiflu, kuş gribi tedavisinde etkisi kanıtlanmış tek ilaç. Gelişmiş ülkelerin çoğu Tamiflu stoku yapmaya başlarken; salgının başladığı yoksul Güneydoğu Asya ülkelerinde ilacın tedariki yapılmıyor.

Kuş gribinden korunmak için:

- Her türlü canlı kümes hayvanı hatta muhabbet kuşlarından uzak durun. Virüs gıda yoluyla geçmiyor bu nedenle tavuk veya hindi eti yemekte bir sakınca yok. Ama kesimin hijyenik olması şartıyla...

- Ellerinizi sık sık yıkayın. Çünkü virüsler yoğun olarak hasta kişilerin dokunduğu nesnelerde veya hasta hayvanların bulunduğu zeminlerde birikiyor.

- Kuş gribinin aşısı yok. Bu yüzden bağışıklık sisteminizin her daim güçlü olmasını sağlayın. C vitamini almaya özen gösterin.

- Kuş gribine yakalanan insanlarda ateş, kızgınlık, boğazda acı ve öksürük belirtileri görülüyor. Bu belirtileri fark ettiğinizde hemen bir sağlık yetkilisine başvurun. Çünkü hastalığın tedavisinde kullanılan tek ilaç Tamiflu ilk 48 saat içinde verildiğinde etkili oluyor.
Yayın tarihi: 11.10.2005
3697
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.