Sağlık

Kuş gribi nereye yerleşiyor?

Kuş gribi nereye yerleşiyor?

Kuş gribi hakkında yeni bilgiler bulunmaya devam ediyor. Kuş gribi insanlarda hayvanların aksine solunum yolları ve akciğerlerde yoğunlaşıyor.

Bilim insanları kuş gribinin insan ve hayvandaki etkilerinin farklılık gösterdiğini vurguluyor. Kuş gribi insana bulaştığında boğaz bölgesinde etkinlik gösterirken, hayvanlarda ise burun bölgesinde birikiyor.

İnsanlar kuş gribi olduklarında normal gripten farklı olarak boğaz bölgesinde sorun yaşıyor. Kuş gribinden şimdiye dek çoğunluğu Asya ülkelerinde olmak üzere 140'tan fazla insan yaşamını yitirdi.
Kuş gribi en çok insanların kümeslerine yakın yaşadığı ve bu nedenle de kümes hayvanlarıyla yakın ilişkide bulunduğu bölgelerde tehlikeli oluyor.

Türkiye'nin birçok köyü de bu açıdan risk bölgesi sayılıyor. Virüs hayvandan insana geçişte direncini artırıyor; özellikle de insana geçişte geçirdiği mutasyonla birlikte son derece tehlikeli bir hal alıyor. Mutasyon, insandan insana geçişi de kolaylaşıyor. Kamu sağlığı uzmanları, vurüsün bu özelliğinin küresel bir salgına yol açabileceği uyarısını yapıyor.

Yüksek ateş ve akciğerde tahribat

Oxford Üniversitesi tropik hastalıklar uzmanı Menno de Jong, Nature Medicine dergisinde yayımlanan makalesinde kuş gribi olan hastaların boğazlarında virüsün konsantrasyonunun buruna göre daha yüksek olduğunu yazdı. Virüsün insan bedeninde nerede yoğunlaştığı ilaç tedavileri için önem taşıyor.

De Jong, kuş gribi virüsü H5N1 taşıyan 18 hasta ile olağan grip virüsü taşıyan hastaları birbirleriyle karşılaştırdı. Araştırmada, H5N1 virüsünün solunum sisteminde grip virüsüne göre çok daha hızlı kendisini yenilediği gözlemlendi. Kuş gribi insanda yüksek ateşe daha kolay sebep olurken, bağışıklık sistemi virsüle mücadele etmek için normal gribe göre çok daha yüksek kan hücresini görevlendiriyor, bu aşırı direnç refleksi virüsün ağırlıkta olduğu solumun sisteminde, örneğin akciğerlerde, yüksek ateşe bağlı bölgede hasara yol açabiliyor.

Dışkı yoluyla bulaşmaya dikkat

Uzmanlar ayrıca virüsün ishalden teşhis edilmesinin yollarını araştırıyor. De Jong, hastalığın dışkı yoluyla geniş kitlelere yayılabileceğini vurguluyor: "Erken teşhis edilmemesi halinde yoğun ve sık köylü nüfusun yaşadığı bir bölgede virüsün çocuklar arasında yayılması çok kolay olacak."
Yayın tarihi: 14.09.2006
884
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.