Sağlık

Kör olma riskinizi görmezden gelmeyin!

Kör olma riskinizi görmezden gelmeyin!

Göz tansiyonu olarak bilinen glokom 50 yaş üstündeki herkesi tehdit ediyor. Türkiye'de 1,5 milyon kişiyi etkilediği tahmin ediliyor.

Göz içi basıncı normalden yüksek olan kişilerde sıklıkla ortaya çıkan ve göz tansiyonu olarak bilinen glokom, aslında 50 yaş üstündeki herkesi tehdit ediyor.

"Göz tansiyonu" olarak bilinen ve körlüğün ikinci nedeni olan glokomun, Türkiye'de 1,5 milyon kişiyi etkilediği tahmin ediliyor. Ancak hastalık hakkında yeterli bilgi ve bilinç düzeyine sahip değiliz.

Bilgilendirme şart
Türk Oftalmoloji Derneği, "Glokoma dikkat. Kör olma riskini görmezden gelmeyin" sloganıyla toplumun glokom hakkında bilgilendirilmesi amacıyla yeni bir kampanya başlattı. Pfizer Türkiye, Merck Sharp Dohme İlaçları ve Alcon Türkiye'nin katkılarıyla düzenlenen projeyle, glokom ve yol açtığı tehlikeler kamuoyuna anlatılacak.

Göz tansiyonunuzu ölçtürün!
Kampanya kapsamında "Glokoma dikkat. Kör olma riskinizi görmezden gelmeyin", "Nasıl olduğunu anlamadan görme duyunuzu yitirebilirsiniz", "Göz tansiyonunuzu ölçtürerek körlük riskinden kurtulabilirsiniz" gibi mesajlar verilecek.

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik, glokom hakkında sorularımızı yanıtladı.

Glokom nedir?
Glokom, gördüklerimizi beynimize ulaştıran optik sinirin (görme siniri) bir hastalığıdır. Yükselmiş tansiyon görme sinirine baskı yapar ve sinir liflerinin hasar görmesine neden olur. Bunun sonucunda görme hücreleri ölür ve hastalık tedavi edilmezse körlükle sonuçlanır.

Glokom nasıl bir göz hastalığı?
Glokom erken tanı konulduğunda tedavisi mümkün olan ancak sinsi seyreden bir hastalık. Tesadüfen yakalandığında genelde görme siniri hücreleri kaybedilmiş oluyor. Çoğu kişi görme yetisi büyük bir tehlikeye düşene kadar hastalığı fark etmiyor. Teşhis edildiğinde var olan görme kaybı geri döndürülemiyor ancak hastalığın ilerlemesi durdurulabiliyor. Kaybedilen görme sinirleri düzelmiyor.

Görülme sıklığı nedir?
Tüm dünyada nüfusun yüzde 2 - 3'ünde görülen bir görme sorunu ve körlüğün ikinci nedeni. Hastalığın yüzde 90'ı sinsi seyrediyor.

Glokomun önemi neden kaynaklanıyor?
Glokom dünyada ikinci önlenebilir körlük nedenidir. Dünyada yaklaşık 70 milyon kişinin glokom hastası olduğu, glokoma bağlı 7 milyon kişinin kör olduğu ve bunların yarısından çoğunun iki gözünü de kaybettiği tahmin ediliyor.

Yayın tarihi: 26.05.2008
1476
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.