Sağlık

Kısırlık sorununda erkek kadını geçti

Kısırlık sorununda erkek kadını geçti

Çiftlerin kısırlık probleminin daha çok erkeklerden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Avrupa İnsan Üremesi ve Embriyoloji Kurumu'nun (ESHRE) yıllık olağan kongresinde açıklanan bir bilimsel araştırma raporunda çiftlerin kısırlık probleminin daha çok erkeklerden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Kısırlığın sorumlusu olarak tüm toplumlarda, genellikle 'kadın' gösterildi. Ama bilimsel araştırmalar, toplumdaki bu önyargının aksine, kısırlık sorununun erkek ve kadında eşit olduğunu ortaya koyuyordu. Son yapılan bir araştırmada ise denge, erkekler aleyhine değişti. Araştırmaya göre kısırlık sorunu yüzde 51 oranında erkeklerden kaynaklanıyor.

Sigara ve obezite

Bu artışta erkeklerin sperm sayısındaki düşüş, obezite ve sigara gibi faktörlerin etkili olduğu ifade edildi. Bilim adamları çiftlerin genellikle kısırlık problemleriyle ilgili konuşmaktan kaçındıklarını, özellikle erkeklerin bunu 'cinsel güçlerine hakaret' olarak algıladıkları için problemin kendilerinde olduğunu kabullenmeye yanaşmadıklarını söylediler.

Ayrıca hayat şartları yüzünden çocuk yapmayı ileriki yaşlara bırakan çiftlerde kısırlık riskini artıyor. Çünkü erkeğin yaşı ilerledikçe, spermin DNA'sının zarar görmesi nedeniyle döllenmenin gerçekleşmesi çok zor oluyor.

Tedaviye ilgi çok

Uzmanlar kısır erkeklere uygulanan tedavi yöntemine olan talebin git gide arttığına dikkat çektiler. 'Intrastoplazmik Sperm Enjeksiyonu' (ICSI) adı verilen yöntemle yumurtaya tek bir sperm enjekte edilerek döllenme sağlanıyor. Tedavinin avantajlı yanı, tek bir sperm seçildiği için erkeğin sperm sayısının ya da kalitesinin düşük olduğu durumlarda da uygulanabilmesi. Bu yöntem 1993 yılından beri uygulanıyor. 1997 yılında kısırlık tedavilerinin yüzde 43'ünde kullanılan bu yöntem, 2002'de yüzde 52'ye yükseldi.

Erkeklerden kaynaklanan kısırlık oranın arttığını gösteren araştırma sonuçları, ICIS tedavisinin uygulanma oranının da artacağını ortaya koyuyor.
Yayın tarihi: 28.06.2005
874
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.