Sağlık

Kış uykusuna ne dersiniz?

Kış uykusuna ne dersiniz?

ABD'li bilim adamları, ürettiği jelle vücut ısısını 10 derece düşürmenin yolunu buldu. 20 dakikalık kış uykusu süresine ulaşıldı.

California Üniversitesi'nin uzmanları, vücuda bir jel enjekte ederek vücut ısısını birkaç saniye içinde 37 dereceden, 10 dereceye düşürmenin yolunu buldu. Bu yöntemle, kalp atmaya ve beyindeki sinir hücreleri çalışmaya devam ediyor. Ancak metabolizma ciddi bir şekilde yavaşlatılıyor.

Şimdilik 20 dakika
Jel kan damarlarından çekilip yerine tekrar ılık kan verildiğinde, metabolizma yeniden düzene giriyor. Şimdilik 20 dakikalık kış uykusu süresine ulaşıldı.

Bu bile bir devrim olarak niteleniyor. Örneğin, ölümcül kazalarda yaralananları ambülansta jel enjekte edilip kan kaybından ölmeleri engellenecek. Ancak ABD'li uzmanlar hedeflerinin 3-4 aylık kış uykusu olduğunu açıkladı. Bu şekilde uzun mesafeli uzay yolculuklarında astronotların uyutulmasına olanak sağlanacak.
Yayın tarihi: 09.11.2007
769
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.