Sağlık

Kilolu erkekler sağlıklı olsa da erken ölüyor

Kilolu erkekler sağlıklı olsa da erken ölüyor

İsveç'le yapılan bir araştırmanın sonuçları, ona yaşlı kilolu erkeklerin bu riskler söz konusu olmasa bile hemcinslerinden daha erken öldüklerini ortaya koydu.

Güncellenme tarihi:
İsveç'le yapılan bir araştırmanın sonuçları, ona yaşlı kilolu erkeklerin bu riskler söz konusu olmasa bile hemcinslerinden daha erken öldüklerini ortaya koydu. Orta yaşlı kilolu erkekler zayıf olan aynı yaştaki hemcinslerine göre daha yüksek oranda kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, inme riski taşıyor ve daha erken ölüyorlar. Oysa bu çalışma sonuçlarının yayımlanmasından önce, kilolu orta yaş erkeklerin sözü edilen dolaşım sistemi hastalıkları, inme, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon hastalıkları yoksa normal kilolu erkeklerle eşit süre yaşadıklarına inanılırdı. Özellikle metabolik sendrom olan kişilerde erken ölüm riskinin yüksek olduğu biliniyordu. Metabolik sendrom, kalp sorunları ve şeker hastalığı için risk faktörü olan; karın bölgesi şişmanlığı, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, düşük HDL kolesterol ve yüksek trigliserid gibi bulgulardan oluşur. Bu bulgulardan üç veya daha fazlası bulunduğunda metabolik sendrom tanısı konuyor. Çalışma kapsamında 30 yıl boyunca izlenen kilolu veya aşın şişman 1700 İsveçli erkekte metabolik sendrom olmasa bile kalp krizi ve inme risklerinin arttığı tespit edildi. Bu risk aşırı şişmanlarda, kilolulara göre iki kat daha fazlaydı. Çalışmada ayrıca metabolik sendromlu olgular da irdelendi ve metabolik sendromlu aşırı şişman erkeklerin 2,5 kat gibi en yüksek ölüm riskine sahip oldukları görüldü. Buna ek olarak çalışma, metabolik sendromlu normal kilodaki erkeklerin de bu sendromu olmayanlara göre yüzde 63 daha hızla kalp hastalığı, inme gibi rahatsızlıklar geçirme riski olduğuna işaret ediyor. Herkese Sağlık
Yayın tarihi: 04.02.2010
1010
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.