Sağlık

Kent yaşamı erkek ömrünü kısaltıyor

Kent yaşamı erkek ömrünü kısaltıyor

Kentte yaşayan erkeklerin, küçük yerleşim merkezleri ve banliyölerde yaşayanlara oranla yüzde 62 daha fazla ölüm riski içinde oldukları belirlendi.

Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda, kentlerde yaşayan erkeklerde ölüm oranının yüksek olmasına, sigara, sosyal yaşamın zayıflığı, düşük gelirin yarattığı ekonomik düzensizlik ve kent yaşamının yarattığı fiziksel risklerin neden olduğu kaydedildi.

Michigan Üniversitesi bilim adamları, 3 bin 617 erkek üzerinde 7 buçuk yıl süren araştırmalarda, kentte yaşayan erkeklerin, banliyölerde ve küçük yerleşim merkezlerinde yaşayan erkeklere oranla yüzde 62 daha fazla ölüm riski içinde olduklarını belirledi. Araştırmalarda, deneklerin gelir düzeyi, yaşları, öğrenim durumları ve birçok farklılıkları gözönüne alındı.

Bilim adamları, kentlerde yaşayan erkeklerde ölüm oranının yüksek olmasına, sigara, sosyal yaşamın zayıflığı, düşük gelirin yarattığı ekonomik düzensizlik ve kent yaşamının yarattığı fiziksel risklerin neden olduğunu kaydetti.

65 yaşın altında 25 yaşın üstündeki denekleri, büyük kentler ile çeşitli büyüklükteki yerleşim merkezlerinden seçen araştırmacılar, deneklerle ilgili tüm bilgileri değerlendirdi. Yedi buçuk yıl sonra araştırmaya katılan deneklerden 542'sinin öldüğü belirlendi. Araştırmacılar, ölüm nedenleriyle ilgili araştırmalardan sonra, sadece kentlerde yaşayan 65 yaşın altındaki beyaz erkeklerde ölüm riskinin daha fazla olduğunu saptadı.

Siyah erkeklerde yüksek
ABD'de siyah erkekler için ölüm riskinin, kentlerde de küçük yerleşim merkezlerinde de yüksek bulunduğu açıklandı. Siyah insanların kentte de, küçük yerleşim merkezlerinde de ırk ayırımı stresi içinde bulundukları ve ekonomik yetersizliğin stresi çoğalttığı kaydedildi. Kentte yaşayan erkeklerin, zamanlarını evin dışında geçirdikleri ve kent yaşamının getirdiği sorunların içinde bulunmaları nedeniyle ölüm riskinin arttığı düşünülüyor. Kentin gürültülü yaşamı ile hava kirliliğinin de insanların ölüm riskini artırdığı belirtiliyor.

Yayın tarihi: 11.09.2001
617
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.