Sağlık

Kellik kader değil.

Kellik kader değil.

Erkeklerde 25 yaşından sonra daha yoğun görülen saç dökülmesini önlemek dengeli beslenme ile mümkün.

Saç dökülmesini azaltmak dengeli beslenme ile mümkün. Gerekli vitamin ve minarelleri alarak doğru bir beslenme yöntemi ile sağlıklı saçlara sahip olunabiliyor. Trakya Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Görgülü erkeklerde 25 yaşından sonra saç dökülmesinin başladığını ve 50'li yaşlardan itibaren bu oranın arttığını söyledi. Prof. Dr. Görgülü sözlerini şöyle sürdürdü; "Vitamin, demir, çinko, selenyum ve bakır eksikliği saç dökülmesinin en önemli nedenleri arasında. Sağlıklı saçlar için dengeli beslenmek şart."

Sindirimi zor yiyeceklerden kaçının
Beslenmenin saç sağlığında önemli bir rol oynadığını belirten Prof. Dr. Adnan Görgülü, sağlıklı saçlar için sindirimi zor olan yiyeceklerden kaçınılması, yemekten sonra sindirimi kolaylaştıracak papatya, nane çayı, ıhlamur gibi içecekler içilmesi, kafein ile alkolden uzak durulması gerektiğini vurguladı.

Erkelerde daha yoğun görülüyor
Saç dökülmesinin kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görüldüğünü de belirten Prof. Dr. Görgülü sözlerini şöyle sürdürdü: "Günde ortalama 100- 150 tel saç dökülmesi çok normal. Sonbaharda dökülen saçlar ise mevsimsel döküntü ve yerine yenileri çıkacak. Saç sağlığı için dengeli beslenmeye dikkat etmek önemli. A, B4, B5 ve B6, E vitamini, F vitamini, demir, çinko, selenyum ve bakır içeren besinlerin tüketilmesini özellikle tavsiye ederim. Bu vitaminler saçı besler, güçlendirir ve dökülmesini önler."
Yayın tarihi: 15.03.2007
1049
dahafazlası

sac

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.