Sağlık

Kansızlık başa bela!

Kansızlık başa bela!

Yorgunluğun temel nedeni demir eksikliğine bağlı kansızlık.

Uzun bir günün ya da yoğun fiziksel aktivitenin ardından kim kendini yorgun hissetmez ki? Yaşanan bu durumun dışında basit aktiviteler sonrasında dahi beklenmeyecek derecede hissedilen yorgunluklar da var.

Prof. Dr. Ayşe Altıntaş'a göre eğer kişide bir türlü geçmek bilmeyen yorgunluk uzun süredir devam ediyorsa bazı hastalıklardan şüphelenmek gerekiyor.

Yaşasın Hayat Kliniği'nde hizmete başlayan Yorgunluk Tanı ve Tedavi Merkezi sorumlusu Prof. Dr. Ayşe Altıntaş, sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor.

Yorgunluk ne tip hastalıklardan kaynaklanabilir?
Yorgunluk ruhsal problemden ya da MS gibi bir beyin hastalığından, bir kas hastalığından kaynaklanabilir. Yine kalp hastalıkları, diyabet, tüberküloz gibi iltihabi hastalıklar, bazen de birtakım kanserler karşımıza halsizlikle, yorgunlukla çıkabilir.

Bu nedenle bağışıklık sistemi hastalıkları, hormonal hastalıklar, nörolojik hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları gibi altta yatan nedenin mutlaka araştırılması lazım.

En sık karşılaştığınız neden hangi hastalık?
En çok karşılaştığımız sorun kansızlık yani anemi ve B12 eksikliği. Toplumumuzda çok sık görülen bir sorun. Özellikle kadınlarda adet döneminde aşırı kanamalar nedeniyle demir eksikliği anemisini çok sık görüyoruz. Bu hastalar aşırı yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü ve baş ağrısı gibi şikâyetlerle bize geliyorlar.

Nörolojik hastalıklardan MS'te de yorgunluk belirtisini oldukça sık görüyoruz. Hastanın en büyük şikâyeti halsizlik ya da yorgunluk olabiliyor. Bunun dışında miyasteni dediğimiz kas hastalıklarında ve miyopatilerde, hormonal hastalıklardan da en çok hipotiroidide yani tiroit bezinin az çalışması sonucu yorgunluk belirtisine sık rastlıyoruz.

Yorgunluk ruhsal sorunların bir yansıması da olabilir mi?
Yorgunluğun bir psikolojik boyutu var. Psikolojik yorgunluk, depresyonda motivasyonunuzun eksik olduğu, isteksiz olduğunuz durumlarda ve kaygı bozukluklarınız varsa ortaya çıkar. Depresyonda serotonin hormonunun değişikliğinden dolayı hastada isteksizlik, halsizlik, yorgunluk, sabahları dinç uyanamama (hastanın uykusuyla ilgili bir problem olmamasına rağmen)görülür.

Bir de santral yorgunluk diyebileceğimiz beyinle ilgili birtakım hastalıklarda yani hareket mekanizmanızla ilgili direkt beynin işlevi olan bazı fonksiyonlarımız var. Eğer bu merkezlerimizi etkileyen bir sorun varsa yaptığımız aktivitenin karşılığı olmayacak kadar ciddi bir yorgunluk yaşamamız söz konusu olabilir. Yorgunlukta beynin ve nörolojik sistemlerin önemli rolleri var.

Baş ağrısıyla yorgunluk arasında bir ilişki var mı?
Baş ağrısı ve yorgunluğun bağlantısı birkaç şekilde olabiliyor. Baş ağrısı kliniğine gelen hastaların büyük bir bölümü, fazla efor sarfettiklerinde ardından başlarının ağrıdığını, yorgunluklarının ağrılarını tetiklediğini söylerler.

Ayrıca anemi yani kansızlık nedeniyle hem başınız ağrıyordur hem de yorgunluğunuz vardır. Yani baş ağrısı ve yorgunluk aynı nedenden ortaya çıkabilir. Bir diğer sebep de hasta eğer depresifse kendini hem yorgun hissedecektir hem de gerilim tipi baş ağrıları eşlik edecektir.

Kullanılan ilaçların yorgunluk yapma ihtimali var mı?
İlaçlardan antidepresanlar, uyku için kullanılan ilaçlar yorgunluk yapabilir. Hipertansiyon hastalarında da ilaca bağlı yorgunluk görülebilir. Alerjik hastalıklarda ve yine bazı üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan antihistaminikler, ciddi halsizlik ve yorgunluk yapabiliyor.

Ayşegül Aydoğan Atakan /Milliyet
Yayın tarihi: 12.03.2008
1161
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.