Sağlık

Kanserle mücadele eden gen

Kanserle mücadele eden gen

İngiltere'nin Danduee Üniversitesinden bilim adamları, kanserle mücadele eden bir gen belirlediklerini bildirdi.

Araştırma grubu, bazı kişilerin neden kansere yakalanmadığının öğrenilmesinde bir adım daha attığına inandığını belirterek, belirli bir genin farklı varyasyonunu taşıyan bazı kişilerde, akciğer kanseri oluşma ihtimalinin daha düşük olduğunu saptadığını kaydetti.

Daha hızlı ve etkili
Araştırmada ayrıca, herkeste bulunan 'CYB1B1' geninin bu varyasyonunun, kansere neden olan proteinin parçalanmasında daha hızlı ve daha etkili davrandığının belirlendiği kaydedildi.

Araştırmada, 'CYB1B1' geninin bu varyasyonunu yüzde 10'dan daha az kişinin taşıdığı belirtildi. Grubun başkanı doktor Thomos Friedberg de yaptığı açıklamada, bu buluşlarının kanser tedavisinde yeni yaklaşımlara kapı açmasını umduklarını söyledi.

Üç kat daha hızlı parçalanıyor
Dundee'deki Ninewells hastanesinde çalışmaları yürüten Friedberg, bu geni taşıyan kişilerde tehlikeli kanser proteininin üç kat daha hızlı parçalandığını tespit ettiklerini bildirdi. 3 yıldan fazla süredir bu araştırma üzerinde çalışan uzman grubun şimdi, bu keşiflerinden kanserin diğer türleri için bir çıkarım yapıp yapamayacağına baktığı belirtildi.
Yayın tarihi: 31.05.2007
709
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.