Sağlık

Kanserde ümit verici gelişme

Kanserde ümit verici gelişme

İsveç'te çalışmalarını sürdüren Türk bilim adamı kanser tedavisi için önemli bir adım attı.

İsveç Karolinska Enstitüsü Hücre ve Gen Tedavileri Merkezi Koordinatörü Türk bilim adamı Prof. Dr. Sirac Dilber, vücutta mikrop veya tümöre karşı ilk mücadeleyi veren 'Naturel Killer' (NK) hücreleriyle kanser türlerini tedavi çalışmalarını yürütüyor.

Öncelik kan kanserinin
Önceliği, tekrarlayan bir çeşit kan kanseri olan 'multiple myeloma' araştırmalarına verdiklerini söyleyen Prof. Dilber, kemik iliği nakli olmuş, ancak hastalığı tekrarlamış 8 kişiden aldığı NK hücrelerini, üç hafta içerisinde 500 kat çoğalttı.

Hastalık nedeniyle uyuşukluk hali gösteren hücrelerin çoğalınca eski fonksiyonlarını taşıdıkları gözlendi. Çoğaltılan hücreler, laboratuvar ortamında, kişilerden alınan kanserli hücrelerle aynı ortama konuldu ve kanserli hücreleri öldürdü.

Etik kurul onayı bekleniyor
Ekip, çalışmada çoğaltılan hücrelerin kansersiz hücrelere zarar vermediğini de ispat etti. Prof. Dr. Sirac Dilber, yöntemi insanlarda denemek için etik kurul onayı beklediklerini açıkladı.
Yayın tarihi: 20.03.2007
708
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.