Sağlık

Kanser tedavisinde umut

Kanser tedavisinde umut

On bir yıldır üzerinde çalışılan yöntem, fareler üzerinde yapılan deneylerde olumlu sonuç verdi.

The Guardian ve The Times gazetelerine göre İngiliz araştırmacılar, ilk kez olmak üzere sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri yok eden bir tedavi yöntemi geliştirdiklerini duyurdular.

Akciğer, prostat ve gözde etkili
Gazetelerdeki haber şöyle: "On bir yıldır üzerinde çalışılan yöntem, fareler üzerinde yapılan deneylerde olumlu sonuç verdi. Tedaviyle farelerde yumurtalık kanseri yok edildi. Ancak uzmanlar, yöntemin akciğer, prostat ve göz tümörlerinde de etkili olmasını beklediklerini söylüyorlar.

Antikor enjekte ediliyor
Yönteme göre hastaya vücudun doğal savunma sisteminin parçası olan antikorlar enjekte ediliyor. Doğrudan tümörlü bölgeye yerleşen antikorlar, ultraviyole ışınlara maruz kalmadan harekete geçmiyorlar, bu nedenle de gizli antikor olarak adlandırılıyorlar. Yöntemin, sadece tümörlü bölgeyi hedef alması dolayısıyla, diğer kanser tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, sağlıklı hücrelere zarar vermediği belirtiliyor."
Yayın tarihi: 21.12.2007
739
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.