Sağlık

Kanser erkeklerde sık tekrarlıyor

Kanser erkeklerde sık tekrarlıyor

Meme kanseri geçirmiş erkeklerin yeniden kansere yakalanma riskinin olduğunu biliyor muydunuz?

Kaliforniya Üniversitesi'nden bilim adamı Sacha Satram-Hoang ve arkadaşlarının Kaliforniya eyaletindeki kanser istatistiklerini tarayarak yaptığı araştırmaya göre, meme kanseri geçirmiş erkeklerin yeniden kansere yakalanma yani kanserin nüks riski daha yüksek.

Üstelik metaztaz riskinin yüksek olduğu tek hastalık meme kanseri değil.

Kaliforniya'da 1988-2003 yıllarında meme kanserine yakalanan 1926 erkeğin 221'inde ikinci kez yeni kanser vakası tespit edildiğini kaydeden bilim adamları, bunun nedeni hakkında kesin açıklama yapamamakla birlikte, genetik mutasyon geçirmiş olmalarından dolayı erkeklerde ikinci kez kansere yakalanma riskinin fazla olabileceğini belirtti.

Bilim adamı Sacha Satram-Hoang ve arkadaşlarının Kaliforniya'deki kanser istatistiklerini tarayarak yaptığı araştırmanın bir diğer sonucu da meme kanserinin yanı sıra mide ve deri kanseri olan erkeklerin de ikinci kez kansere yakalanma riskinin hayli fazla olduğu yönündeki bilgi.

Amerikan Kanser Derneği ise bu yıl ABD'de 2030 erkekte meme kanseri görüleceği ve bunların 450 kadarının hayatını kaybedeceği tahmininde bulunuyor.
Yayın tarihi: 02.02.2007
772
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.