Sağlık

Kalbini seven aşık olsun!

Kalbini seven aşık olsun!

Karşılıklı ve iyi yaşanan aşkın, endorfini artırarak kalbi güçlendirdiğini biliyor muydunuz?

Endorfin, damarların iç tabakasında bulunan ve endotel denen kısmın iyi çalışmasını, yararlı maddeler salgılamasını sağlıyor. Bu maddeler, damarları genişleterek kalbe daha fazla kan pompalanmasına olanak yaratarak kalp krizi ve felce neden olan pıhtı oluşumunu önlüyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Kalp ve Damar Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Şah Topcuoğlu, karşılıklı ve iyi yaşanan aşkın, ''mutluluk hormonu''nu artırarak kalbi koruduğunu ve güçlendirdiğini bildirdi.

Topçuoğlu,yaptığı açıklamada, ''Sevgililer Günü'' nedeniyle, aşk ve sevgi sözcüklerinin gündemde olduğu şu günlerde, ''kalbini sevenlere aşık olmayı'' önerdi.

Topçuoğlu, Dünya Sağlık Teşkilatının yaptığı araştırmada, kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde Türkiye'nin ilk sıralarda olduğunun belirlendiğini, bunun temelinde ise yaşam koşullarının giderek yıpratıcı olmasının yanında aşırı rekabetçi, maddeci ve sevgisiz toplumun bulunduğunu belirtti.

Kalp hastalarına ilaçlı tedavinin yanı sıra yaşam tarzı konusunda önerilerde bulunduklarını hatırlatan Topçuoğlu, bunlar arasında ilk sırayı da aşkın, sevmenin ve sevilmenin aldığını, ancak aşkın da ''platonik ve bencil olmayanını'' önerdiklerini bildirdi.

Karşılıklı ve iyi yaşanan aşkın, endorfin denilen mutluluk hormonunu artırarak kalbi güçlendirdiğini belirten Topçuoğlu, ''Endorfin, damarların iç tabakasında bulunan ve endotel denen kısmın iyi çalışmasını ve yararlı maddeler salgılamasını sağlıyor. Bu maddeler ise damarları genişleterek kalbe daha fazla kan pompalanmasına imkan tanıyor. Bu sayede, kalp krizi ve felce neden olan damar içi pıhtı oluşumu önleniyor'' dedi.

Topçuoğlu, aşkın, bağışıklık sistemini de güçlendirerek, inflamasyon denilen iltihabi oluşumları engellediğini ifade ederek, ''Bu sayede, gerek kalp gerekse beyin damarlarımızı bozan ve kalp krizine ve felç olmaya yol açan ateroskleroz dediğimiz damar sertliği önlenir'' diye konuştu.
Yayın tarihi: 13.02.2007
1529
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.