Sağlık

Kalbin dostu spor

Kalbin dostu spor

Yaş ilerledikçe kalp esnekliğini ve çalışma ritmini kaybediyor. Çareyse düzenli spor yapmak.

Teksas Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, uzun vadede düzenli olarak yapılan koşu, bisiklete binme ve yüzme gibi fiziksel etkinlikler, kalbin yaşlanmasıyla birlikte ortaya çıkan sertleşme sorunu ve olası kalp rahatsızlıklarını önlüyor.

Kalp sertleştiği zaman kalp atışları arasındaki esneme ve genişleme azalıyor. Kalpte kan miktarı azaldığı için vücudun diğer bölümlerine pompolanan kan oranı da düşüyor ve zamanla çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.

Düzenli spor koruyor

Farklı yaş grubundaki kadın ve erkekleri inceleyen bilim adamları, düzenli egzersiz yapan 68 yaş ortalamasına sahip 12 kadın ve erkeğin kalbinin fazla fiziksel etkinlik göstermeyen genç (yaş ortalaması 29) kadın ve erkeklerin kalbi kadar sağlıklı olduğunu tespit etti.

Hiçbir şey için geç değil

Hareketsiz bir yaşam süren 12 yaşlının kalbinde ise sertleşme ve fonksiyon bozukluklarına rastlandı. Daha sonra bu yaşlılara bir yıl boyunca düzenli spor yaptıran bilim adamları, 65'inden sonra hareket etmeye başlayan bu insanların kalplerinin iyileşme gösterdiğini tespit etti.
Yayın tarihi: 11.06.2006
868
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.