Sağlık

İnceltirken öldürüyor mu?

İnceltirken öldürüyor mu?

ABD'de FDA, kan inceltici heparin yüzünden 100'ü aşkın kişinin öldüğünü açıkladı.

Pıhtılaşmaya karşı kan inceltici olarak kullanılan heparin ilacı yüzünden ABD'de geçen yıl başından bu yana 100'ün üstünde hastanın öldüğü açıklandı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) internet sitesinde yayımlanan verilere göre, Ocak 2007'den bu yana heparin kullanan hastalardan 103'ü hayatını kaybetti. FDA ölümlerin 62'sinin alerjik reaksiyon ve tehlikeli bir tansiyon düşüklüğü tipi olan hipotansiyona bağlandığını, diğer ölümlerde alerjik reaksiyon bulgusuna rastlanmadığını açıkladı.

Araştırma sürüyor
Heparinin yol açtığı ölümlerle ilgili olarak ilaç üreticilerinden Baxter hakkında süren bir FDA soruşturması var. Mart başında Baxter'ın ürettiği ilaç yüzünden 19 kişi ölmüş, yüzlerce kişide alerjik reaksiyonlar görüldüğü ortaya çıkmıştı. Olayı araştıran FDA, Baxter'ın Çin fabrikasından çıkan ilaçlarda üretim esnasında karıştığı tahmin edilen doğal olmayan kimyasal bulunduğunu saptamıştı. FDA, Baxter dışındaki heparin üreticilerinin ilaçlarında da aynı sorunların gözlemlendiğini açıklarken, kimyasalın kazara mı yoksa kasti olarak mı katıldığını araştırıyor.
Türkiye'deyse Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, Türk Eczacıları Birliği'ne mart ayında gönderdiği yazıda, Dünya Sağlık Örgütü tarafından heparin olmayan, ancak heparine benzer bir maddenin bulaşmış olduğu tespit edilen etkin maddeyle üretilen ilaçların tüm serilerine dünyada geri çekme işlemi uygulandığını, Türkiye'de de bu etken maddeleri içeren iki ilaca farklı seviyelerde geri çekme işlemi uygulanacağını belirtmişti.

'Endişelenmeye gerek yok'
Özel Vehbi Koç Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Şefi Dr. Genco Yücel, açıklanan ölümlerin ilacın kendisinden kaynaklanmadığını belirterek Türkiye'de kullanılan ilacın Çin'den değil, Avrupa'dan geldiğini ve endişelenmeye gerek olmadığını vurguluyor. Yücel, "Heparine bağlı ölümlerde ciddi artış oldu ve FDA şubatta raporlamaya gitti. Sorun Çin'den gelen ilaçlarda. Bu ilaç hastane ortamında ve enjeksiyon şeklinde kullanılıyor. Ağızdan alınan bir ilaç olmadığı ve Türkiye'ye de Çin'den gelmediği için şu anda kaygılanmaya gerek yok" diyor.

Radikal
Yayın tarihi: 11.04.2008
525
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.