Mahmure

Sağlık

Erkek Sağlığı

HIV/AIDS haberlerinin doğruluğu

HIV/AIDS haberlerinin doğruluğu

Pozitif Yaşam Derneği, gazetecileri uyarıyor: "Haber yaparken kişisel mahremiyeti ihlal etmeyin.

Pozitif Yaşam Derneği, gazetecileri uyarıyor: "Haber yaparken kişisel mahremiyeti ihlal etmeyin. Ayrımcılığı pekiştirecek şekilde toplumu korkutmayın. HIV/AIDS hakkında doğru bilgi verin."

Kişisel bilgilerin gizliliği

Pozitif Yaşam Derneği (PYD), Urfa'da HIV bulunan kanın 1 yaşındaki çocuğa verilmesi olayının haber edilirken "kişisel bilgilerin gizliliği" konusunda medyanın yasalara uymadığını söylüyor.

Dernek HIV/AIDS ile ilgili "AIDS'li kan" vb. başlıklarla yanlış/eksik bilgilendirmeler yaptığını öne sürdüğü medyayı HIV/AIDS ile ilgili haberlerde hassasiyet göstermeye çağırıyor.

PYD'den medyaya HIV ile ilgili haber yapma klavuzu

PYD'nin verdiği bilgiye göre 1980'li yılların başında tanımlanmış olan "İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü" (HIV) tedavi edilmediği takdirde "Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu"na (AIDS) sebebiyet verebiliyor.

Enfeksiyona açık hale gelebilirler
HIV'in vücuda girip, teşhis ve tedavi edilmediği takdirde 2-13 sene sonra ortaya çıkan AIDS tablosunda, kişiler vücut ağırlıklarının yüzde 15'ini kaybedebilirler. Ciddi fırsatçı enfeksiyonlara açık hale gelebilirler.

Yani AIDS bir hastalık değil, hastalıklar bütünü, sendrom. Ancak 1996'dan beri geliştirilen antiretroviral yani virüsü baskılayan ilaçlar ile HIV pozitif bireyler, AIDS aşamasına gelmeden normal yaşam sürelerini sağlıklı bir şekilde sürdürebiliyorlar.

AIDS evresinde tedaviye başlanması durumunda dahi HIV pozitif statülerine geri dönebilmekte ve yine sağlıklı bir şekilde yaşamlarını devam ettirebiliyorlar.

Yayın tarihi: 11.06.2008
1353
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.