Sağlık

Horlamaya son

Horlamaya son

Horlamanın erkeklerde kadınlara oranla daha sık görüldüğünü ve ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı ve şiddetinin arttığı söyleniyor.

Güncellenme tarihi:
Yaş ilerledikçe artıyor Horlama erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülüyor, yaş ilerledikçe de artıyor. Horlayan bir kişi, eşinin her gece ortalama 1 saat daha az uyumasına neden olabildiği gibi, iş gezilerinde de istenmeyen oda arkadaşı ilan edilerek psikolojik bunalıma kadar götürebildiğine dikkat çekiliyor. Alınacak önlemler şöyle... Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Adem Cenkçi, ağız ve burun arkasında bulunan hava yolunun daralması sonucu ortaya çıkan ve gürültü biçimindeki ses olarak adlandırılan horlamanın alınacak bazı önlemlerle sona erdirilebileceğini söyledi. Horlamanın erkeklerde kadınlara oranla daha sık görüldüğünü ve ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı ve şiddetinin arttığını anlatan Dr. Cenkçi, horlayan kişilerin bazı önlemlerle bu sorunlarından kurtulabileceğini anlatarak şu tavsiyelerde bulundu: "Sportif bir yaşam biçimi seçilmeli ve bu sayede kas tonusu artırılmalı. Uykunuz bölünmesin!
Yayın tarihi: 28.03.2009
1629
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.