Sağlık

Hipertansiyonun ilacı egzersiz

Hipertansiyonun ilacı egzersiz

Hipertansiyon riskini azaltmak için öncelikli koşul egzersiz yapmak.

Egzersiz yapmak yetişkinlerde hipertansiyon riskini azaltıyor. ABD'deki Minnesota Üniversitesi'nde görevli bilimadamı Emily D. Parker ve ekibinin yaptığı araştırma kapsamında yaşları 18 ile 30 arasında bulunan 3 bin 993 siyah ve beyaz kadın ile erkek, 15 yıl boyunca incelendi.

Erkekler daha aktif
Bu süre boyunca erkeklerin daha aktif oldukları, onları sırasıyla beyaz ve siyah kadınların izlediği gözlendi. American Journal of Public Health dergisinde yayımlanan araştırmada, 300 kalorilik enerji harcaması sağlayan, haftada beş kez yapılan egzersizin, genç yetişkinlerde hipertansiyon riskini yüzde 11 oranında azalttığı görüldü.

Yaş etkili
Fiziksel açıdan en aktif olanlarda hipertansiyon görülme olasılığının, daha az aktif olanlara göre yüzde 17 daha düşük olduğu, bu etkinin kadın ve erkeklerde, beyaz ve siyahlarda değişiklik göstermediği belirtildi. Egzersizin, yaşları ilerlemiş yetişkinlerde yüksek tansiyon riskini azalttığı biliniyor.
Yayın tarihi: 15.03.2007
864
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.