Sağlık

Hipertansiyona dikkat!

Hipertansiyona dikkat!

Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki hipertansiyon hastalarının önümüzdeki 10 yıl içinde felç geçirme riski, diğer bölgelerden daha yüksek çıktı.

Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Grubu, hipertansif hastalarda inme riskini araştırdı. Araştırma, 7 bölgede, 22 ilde, 54-88 yaş arası 6 bin 790 hipertansiyon hastasıyla yapıldı ve 13 ay sürdü.

Erkekler daha riskli

Hastanelere başvuran hastaların önümüzdeki 10 yıl içindeki inme riskinin hesaplandığı araştırmanın sonuçları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Giray Kabakçı tarafından açıklandı. Araştırmada hastaların yüzde 17'sinin önümüzdeki 10 yıl içinde inme geçirme riski bulunduğu belirlendi. Bu oran, erkeklerde yüzde 21, kadınlarda ise yüzde 15 olarak tespit edildi.

Korunmak için ne yapmalı?

Araştırma, bölgesel farklılıkları da ortaya koydu. Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan hastaların yüzde 19'unun 10 yıl içinde inme geçirme riski bulunurken, diğer bölgeler için bu oran yüzde 17 olarak saptandı. Kabakçı, hipertansiyondan korunmak için sebze ağırlıklı beslenme, tuzu azaltma, egzersiz ve kilo verme önerilerinde bulundu.
Yayın tarihi: 10.12.2005
814
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.