Sağlık

Herkesin karaciğeri yağlanır!

Herkesin karaciğeri yağlanır!

Karaciğer yağlanması sadece düzenli alkol kullananlarda görülmüyor. Alkole bağlı olmayan türdeki karaciğer yağlanması da toplumda sıklıkla ortaya çıkıyor.

Karaciğer yağlanması toplumda ortalama her yüz kişiden 5-10'unda görülüyor ve 40-60 yaşlar arasında sıklaşıyor.

Karaciğer yağlanmasının nedeni nedir?

Kesin sebebi bilinmiyor. Ancak diyabet, insülin hormonunun etkisine karşı vücudun duyarsız olması ve obezite gibi durumlarda sıklıkla karşımıza çıkıyor.

Karaciğer yağlanmasını neden önemsemeliyiz?

Karaciğer yağlanması olanların çoğunda ciddi karaciğer problemleri ortaya çıkmamakla birlikte, bir bölümünde fonksiyon gören karaciğer doku ve hücrelerinin tahrip olarak yerini fonksiyon görmeyen bağ/skar dokusunun alması ortaya çıkar ki, bu durum siroz hastalığı olarak bilinmektedir.

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması hangi rahatsızlıklarla birlikte görülür?

Yağlı karaciğer hastalığının nedeni bilinmese de bir arada görüldüğü sorunları şöyle sıralamak mümkün:

Şişmanlık: Karaciğer yağlanması olanların yüzde 70'den fazlası şişmandır. Herkes boyuna göre mevcut vücut ağırlığını oranlayarak şişman olup olmadığını kolayca anlayabilir: Bunun için Vücut Kitle İndeksi (VKİ) tayin edilmelidir. VKİ'ni basit bir formülle hesaplamak mümkün. VKİ= Vücut ağırlığı (kg)/boy2 (m2)dir. Örneğin 97 kg. ağırlığında ve 1.78 m. boyundaki birinin VKİ'i, 97/3.1684, yani 30,61'dir. Bu rakam da 30'dan fazla olduğu için bu kişi şişmandır. VKİ'i 25-30 arası olanlar ise fazla kilolu sayılıyor.

Hiperlipidemi: Karaciğer yağlanması olanların yüzde 50-60'ında hiperlipidemi yani yüksek kan kolesterol ve trigliserid düzeyleri mevcut.

İnsülin direnci: Bu, vücudun insüline yeterli yanıt vermediği durumu tanımlar. İnsülin direnci diyabete neden olması yanında şişmanlık hastalığı ve hiperlipidemiyle bir arada bulunabilir. Buna "insülin direnci sendromu" denilir.

Metabolizmayı etkileyen bazı durumlar: Uzun süreli açlık halleri, hızlı kilo verme durumu, damar yoluyla şekerli serumla beslenmek durumundaki ağır hastalık hallerinde de karaciğer yağlanması olabilir.

Ameliyatlar: Özellikle bazı karın içi ameliyatlar karaciğerde yağlanmaya neden olabilir.

İlaçlar ve toksinler: Bazı ilaçlar karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

Karaciğer yağlanmasında hangi yakınmalar görülür?

Pek çok hastada belirgin bir yakınma mevcut değil. Nadiren hastalar halsizlikten, genel olarak kendilerini iyi hissetmediklerinden ve/veya zaman zaman karında sağ üst kadranda bir rahatsızlık hissettiklerinden bahsederler. Karaciğer yağlanmasına çoğu kez sağlık kontrolleri sırasında yapılan testlerde tesadüfen rastlanır.
Yayın tarihi: 15.07.2006
826
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.