Sağlık

Hastalıklarımız da değişti!

Hastalıklarımız da değişti!

Yıllar geçtikçe değişen her şey gibi beslenmeye bağlı hastalıklar da değişti. Prof. Dr. Tamer Damcı bu konuyla ilgili açıklama yaptı.

Son 20 yıl içinde beslenme alışkanlıklarımız ve hastalıklar üzerine pek çok kriter değişti. Prof. Dr. Tamer Damcı bu konudaki değişimi ve yeni gelişmeleri anlattı:

- Diyabet salgını başladı: Dünyada diyabetik insanların sayısında son 20 yılda 2 katını aşan bir artış gösterdi. Bu artış trendi şişmanlığın artışına paralel oldu. 20 yıl önce sadece erişkinlerde görüldüğü bilinen tip 2 diyabet giderek gençlerde hatta çocuklarda görülmeye başladı.

Diyabet artarken tedavisi de gelişti. 20 yıl öncesine dek domuz ve sığırlardan elde edilen insülinler kulanılıyordu. Bugün laboratuvarda hazrlanan insüline ulaşma olanağına daha fazla insan kavuştu. Önümüzdeki yıllarda halk arasındaki deyimle fısfıs yolla verilen ve akciğerden emilen insülin tüm dünyada piyasaya çıkacak.

- Şişmanlık hastalık oldu: Son yıllarda dünyamız obez insanların sıklığındaki artışta bir rekora sahne oluyor. Hareket etmek ve sağlıklı eslenmek için kodlanmış genlere sahip insan bunun tersini yaptığı veya yapmak zorunda kaldığı için obezite salgını patlak vermiştir.

Obezite sıklığı o kadar fazla ki, bazı ülkelerde obez veya fazla kilolu insanların sayısı normal insanlardan daha fazla.

- Tansiyon değişti: Bundan bir süre öncesine dek bir risk faktörü olarak hipertansiyonun önemi bilinmemekteydi. Hatta önemli bilim adamlarından bazıları yüksek kan basıncının azalmış beyin kan akımını telafi eden yararlı bir mekanizma olarak kabul ediyor ve hipertansiyonun kesinlik tedavi edilmemesi gerektiğini iddia ediyorlardı.

Bundan 20 yıl önce normal kabul edilen kan basıncı değerleri artık yüksek kabul ediliyor. Önümüzdeki yıllarda kan basıncı hedeflerinin özellikle diyabetikler gibi çok yüksek kardiyovasküler riskli hastalarda daha da düşmesi bekleniyor.
Yayın tarihi: 19.08.2006
1015
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.