Sağlık

Görme engellilere ışık olacak proje

Görme engellilere ışık olacak proje

Diyarbakır Valiliğinin "Karanlığa Bir Mum Yak Projesi" ile görme engelliler internet erişimiyle kolayca bilgiye ulaşacak.

Güncellenme tarihi:
Hedef: Teknoloji ile tanışmak Vali Yardımcısı Mehmet Yeşilbaş yaptığı açıklamada, Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında onaylanan "Karanlığa Bir Mum Yak" projesiyle bölgede ve kentte görme engelli bireylerin bilgiye kolay erişimlerinin sağlanması, bireylerin teknolojiyle tanışmalarını ve internetten faydalanmalarını sağlamayı hedeflediklerini bildirdi. "Sorumlulukların bilincindeyiz" Türkiye'de engellilere karşı hem birey hem de devlet olarak bazı sorumluluklarının yerine getirilmesiyle ilgili endişeleri bulunduğunu ifade eden Yeşilbaş, ancak son dönemlerde bu konuda ciddi atılımların bulunduğunu söyledi. Toplumun engellilere yönelik her geçen gün daha da bilinçlendiğini ifade eden Yeşilbaş, şöyle konuştu: "Projede temel hedefimiz Diyarbakır'da çok sayıdaki engelli bireylerin bazı ihtiyaçlarının karşılanması. Gelişen dünyada internet aldı başını gidiyor. Bilgi anlamında bu kadar zengin bir dünyada görme engelliler için ciddi bir sıkıntı var. Engelli bireylerin bilgiye ulaşmalarını sağlamak, gelişen olaylardan, bilimden haberdar olmalarını sağlamak ve boş zamanlarını kaliteli bir şekilde değerlendirmek amacıyla görme engelliler kütüphanesini oluşturuyoruz. Bunun için özel olarak hazırlanan işletim programlarını kütüphanede kullanacağız. Göz sağlığı ihmale gelmez...
Yayın tarihi: 04.02.2009
1943
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.