Sağlık

Fazla alkol kalp ritmine zarar

Fazla alkol kalp ritmine zarar

Fazla alkol alımı, erkeklerdeki kalp ritmi bozukluklarının yüzde 5'ine neden oluyor.

Haftada 35 ya da daha fazla kadeh alkol tüketen erkeklerin, haftada bir kadeh içenlere göre kalp ritmi sorunu yaşama riski yüzde 45 daha fazla. Aynı durum kadınlar için de geçerli olabilir ancak yeterli sayıda kadın incelenemediği için kesin sonuca ulaşılamadı.

1976 yılında başlayan Kopenhag Şehir Kalp Araştırması'na katılan 16 bin 415 erkek ve kadının test sonuçları incelendi. Araştırmacılar fazla alkol alımının erkeklerdeki kalp ritmi bozukluklarının yüzde 5'inin sebebi olduğunu söyledi. Alkol tipleri arasında ise kalbe etkisi bakımından bir fark bulunmadığını belirten uzmanlar, çok alkol alanların birçok içkiyi içtiği için bunun ayırt edilemeyeceğini söyledi.
Diğer taraftan alkolizme karşı ilaç kullanımı artıyor. ABD'de bu konuda onaylanmış üç ilaç var. 25 yıldır içkiyi bırakamayan John Bauhs, geçen yıl 'naltrexone' adlı ilacı kullanmaya başladığından beri ağzına içki sürmediğini söylüyor. Bu tür ilaçlar alkolün beyinde yarattığı keyif etkisini önleyerek çalışıyor. 'Antabuse' ise içki içildiği takdirde mide bulantısı yapıyor. Campral, beyin kimyasında alkolün yarattığı etkileri tersine çeviriyor ve alkolü bırakma sürecindeki isteği kesiyor.

Radikal
Yayın tarihi: 19.09.2005
1038
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.