Sağlık

Evde dializ

Evde dializ

Böbrek hastaları evlerinde sahip olacakları cihazla kendilerine dializ yapabilecekler.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Başçı, hastaların evlerinde sahip olacakları cihazla dializ yapabileceklerini, 4 hastalarının evlerinde 'uyku dializi' uyguladıklarını açıkladı.

Prof. Dr. Başçı, "Bu tedavi hem daha ucuza gelmekte, hem de hastaların yaşam süresi ve kalitesini artırmaktadır" dedi.

40 bin böbrek hastası var
Prof. Dr. Başçı, Türkiye'de 40 bin kronik böbrek hastası bulunduğunu, bunlardan 37 bininin dializ merkezlerinde tedavi gördüğünü, 3 bin kadarının da periton (karın) dializi denilen yöntemle evlerinde kendilerine dializ uyguladıklarını söyledi.

Prof. Dr. Başçı, kronik böbrek hastalarının makineden kurtulmaları için organ nakli olması gerektiğini, ancak bağışlarının yetersiz olması yüzünden bu şansı pek azının yakalayabildiğini kaydetti.

Haftada üç gün makinaya bağlanıyorlar
Hastaların dializ merkezlerinde haftada 3 gün 4'er saat makineye bağlandığını, bu yüzden hastaların yaşam konforlarının olmadığını, çoğunun çalışamadığını belirten Prof. Dr. Başçı, şöyle konuştu:

"Oysa hastalar evlerinde uyurken bu dializi gerçekleştirebilseler günlük yaşam konforları daha çok artacak. Türkiye'de ilk kez evde dializ uygulamasını başlattık. Bir firma 4 hastamız için dializ cihazı sağladı. Bu hastalarımıza gerekli eğitim verildi.

Yayın tarihi: 17.03.2008
2447
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.