Sağlık

"Erkeklik" nereye kadar..?

"Erkeklik" nereye kadar..?

Erkeklik, her koşulda, her yerde cinsel ilişkiye hazır olmak demek değildir. Erkeklerin de cinsel sorunları vardır. Yaşamı kendinize ve eşinize zehir etmek yerine bir doktora görünün...

Erkekler cinsel isteksizlikleri için nadiren doktora giderler ve yardım ararlar.
Ancak cinsel isteksizliğe ikincil olarak ortaya çıkan performans (becerememe) sıkıntısı ve sonucunda ortaya çıkan sertleşme sorunu için başvurmaları daha sık görülür.
Bu sorun için başvurma nedeninin azlığının diğer bir nedeni, erkekler arasında yaygın olarak inanılan ve gerçek bir erkeğin sekse her zaman hazır olması ve her koşulda seksi yapabilmesi ile ilgili olan yanlış inanıştır.
Eğer fiziksel bir sorun yoksa sıkıntılarınız çoğunlukla eşle yaşanan evlilik sorunlarından ya da depresyondan kaynaklanmaktadır.
Sertleşme sorunu
Empotans, tıpta cinsel ilişki için gerekli ve yeterli sertleşmeyi sağlayamama ve/veya sürdürememe olarak tanımlanır.
Kuşkusuz, yaşla birlikte bu sorun artar ancak yaşlanmanın mutlak sonucu değildir. Sosyal, psikolojik ve bedensel yaşama ciddi olumsuz etkileri olabilir.
Türkiye de 40 yaş üzeri erkeklerin %69'u bu sorunu kısmen ya da tamamen yaşamaktadır. Genel nüfusta bu oran %10-20 civarındadır.
Psikolojik sorunlar
Erkeklerin başına sıklıkla gelen sorunlardan biri de psikolojiktir. Gerçekte başarısız olmak için hiçbir nedeni olmayan sağlıklı bir erkek de cinsel yaşamında başarısızlığa uğrayabilir. Özellikle işe bağlı aşırı stress, depresyon, kötü bir çocukluk dönemi, cinsel bilgisizlik, geçmişte yaşanmış cinsel taciz, genelev yada benzeri deneyimdeki başarısızlık, eş ile yaşanan uyumsuzluk olarak sıralanabilir.
Toplumuzda ki yaygın kanının aksine şeker hastalığında cinsel sorunlar çoğunlukla hastalığın çok ileri dönemlerinde ortaya çıkar. Ama bazı erkeklerin bu olasılığı duymaları bile onlarda cinsel sorun yaratabilir. Bu şartlarda sorun psikolojik kabul edilir.
Erken boşalma
Bu sorunun tam tatmin edici bir tanımı yoktur; bazı yazarlar erkeğin eşini tatmin edemeden boşalmasını erken boşalma olarak kabul etmişken, çoğunluğu erken boşalmayı penisin henüz ilişkiye girmeden ya da girdikten hemen sonra kabul etmektedir.
Erkeklerin üçte biri erken boşalmaktadır ancak anlaşıldığı kadarıyla bunu sorun edenlerin sayısı oldukça azdır, çünkü toplumda daha az görülmesine rağmen doktorlara başvuran erkeklerin çoğunluğu ereksiyon yani sertleşme sorunları yaşayanlardır.
Bu sorunu yaşayanların öykülerinde çoğunlukla hızla ve suçlulukla yapılan mastürbasyon vardır.
Sorununuz fiziksel de olsa psikolojik de tıbbi olarak tedavisi mümkündür. Bu nedenle yatağı kendinize cehenneme çevirmek yerine gecikmeden bir doktora görünün
Yayın tarihi: 17.10.2001
1083
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.