Sağlık

Erkekliğin yakıtı: Testosteron

Erkekliğin yakıtı: Testosteron

Yeterince erkek misiniz? Erkeklik hormonu testosteron, seks gücünü harekete geçiriyor, kasların gelişimini sağlıyor. Fakat aynı zamanda risk de içeriyor. Peki bu riske değer mi?

Enjeksiyonla, vücuda alınan testosteronla, yataktaki ve gymdeki farklarını keşfeden erkekler arasında testosteron kullanımı yaygınlaşıyor... Kolayca ilave olarak alınan testosteronla birlikte bir riski de göze alıyorlar? Ama gerçekten erkekliği artırıyor, gerçekten!..

Dünyanın en prestijli dergilerinden Time'ın bu haftaki kapak konusu testosteron.

Böyle bir başlıktan sonra testosteron hakkında ne düşünebilirsiniz? Her zaman hakkında konuşulması çok kolay olan ama çözüm üretilmeye gelince zor olan bir konu bu testosteron. Amerikada vücutları yeterince üretmediği için doktora başvuran 4 milyon erkek olduğu düşünülürse ciddiye alınması gereken bir konu olduğu da bir gerçek. Sentetik versiyonları üretilen bu madde, istenirse kişinin kendisi tarafından haftada bir ya da 3 kez kendisine enjekte edilerek tedavisi yapılabiliyor. Fakat vücudun mikroyönetimi tarafından kendi kendine yaptığı dakika dakikalık testosteron seviyesi ayarlaması yapılamıyor. Suni testosteron alımı, vücuttaki kas oranının artmasına yardımcı oluyor ve cinsel kullanıma da faydası oluyor. Fakat unutulmaması gereken önemli bir nokta ise, karaciğere zarar verebiliyor ya da prostat kanserinin daha sık görülmesine neden olabiliyor.

Bu konudaki bilimsel araştırmalar, suni testosteron alan kişilerde agresiflik, hırslılık ve risk alma gibi erkeksel duygulara yol açtığı görülüyor. Kadınların vücutları da testosteron üretiyor ama erkeklerinkine oranla çok az miktarda. Eğer testosteron kullanımı günün birinde gerçek bir kültür fenomenine dönüşürse, bu konudaki tartışmalar da her iki tür (kadın - erkek) arasındaki farklılıkları da gündeme getirecektir.
Yayın tarihi: 09.11.2001
1151
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.