Sağlık

Erkekliğin geleceği tehlikede!

Erkekliğin geleceği tehlikede!

Erkeklerde bulunan ve cenine "erkek" cinsiyetini veren "Y" kromozomu "ölüyor". Kadınlık kromozomu "X" karşısında gerek evrim süreci gerekse çevre koşulları nedeniyle üçte bir oranında küçülen erkeklik kromozomunun önümüzdeki 100 milyon yıl içinde tümüyle yok olması bekleniyor.

"Y" kromozomunun genetik şifresini çözmeye çalışan bilim adamları, önümüzdeki 100 milyon yılda gelecek kuşakların "Y" kromozomuna hiç sahip olamayabileceklerini öne sürüyor. Koromozomlar, genleri üzerinde taşıyan çubuk tarzı yapılardan oluşuyor. Kromozomların DNA yapısı ise anne ve babadan alınan çiftlerle belirleniyor.

Erkeklerdeki genetik dizin anneden alınan "X" ve babadan alınan "Y" ya da sadece "X" krozomundan oluşuyor. Bu karmaşık dizinde cinsiyeti babadan gelecek kromozom belirliyor. Eğer babadan "Y" kromozomu alınırsa bebek erkek, "X" kromozomu alınırsa kız oluyor. Kadınlarda "X" kromozomu sabit olduğu halde erkeklerde hem "X" hem "Y" kromozomu bulunuyor. "X" kromozomu hem "X" hem "Y" ile bir dizin oluşturmasına karşın, "Y" kromozomu mutlaka bir "X" ile birleşiyor.

Evrim kurbanı
Calfornia Üniversitesi bilim adamlarından William R. Rice, "Y" kromozomunun evrim süreci içinde "X" kromozomuna oranla üçte bir küçülmesinin nedeninin erkeklik kromozumunun küçük mutasyonlardan kurtulamaması olduğunu savunuyor. Rice, bu iddiasını Darwin'in "çalışmayan organ yok olur" teorisine dayandırıyor.

"Y" kromozomunun gelecekte yok olacağı yönündeki tahmin de yine Darwin Teorisi'nden kaynaklanıyor. Çevre kirliliğinin de "Y" kromozumunu olumsuz etklediğini savunan bazı bilim adamları ise "Böylesine toksik bir çevrede zayıflayan bir gen ayakta kalabilir mi?" diye soruyor. Bilim adamları baskın kromozomun bile sperm oluşturmaya yetecek kadar üreyip üremeyeceğini tartışıyor.

"Y" kromozomunun genetik şifresinin 2001 başında çözülmesi bekleniyor. Erkeklik kromozumunun DNA yapısıyla ilgili araştırmalar sonunda kısırlığın nedenleri hakkında yeni bilgilere ulaşılması da hedefleniyor.
"Y" kromozomun evrimi ve fonksiyonları hakkında yeni bilgileri gün ışığına çıkaracak araştırmanın, 1980'lerde yapılan ve erkeklik koromozomuna "kötü gen" şöhretini kazandıran araştırmaları da geçersiz kılması öngörülüyor.

Massachusetts'deki Cambridge Whitehead Entitüsü'nden David Page, erkeklik kromozomu hakkında neredeyse 100 yıllık bir önyargı olduğunu belirterek "Bu kadar entellektüel bir tarihe sahip bir başka kromozom daha yok" diyor.
Yayın tarihi: 11.09.2001
1195
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.