Sağlık

Erkeklerin sperm sayısı düşüyor

Erkeklerin sperm sayısı düşüyor

Uzmanlar, beslenme, hava, su kirliliği ve çalışma ortamı gibi nedenlerle erkeklerde sperm sayısında geçen yüzyıla göre yüzde 100'den fazla düşüş olduğunu belirtiyorlar.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş, Türkiye'de kısır çiftlerin sayısının diğer ülkelerle hemen hemen aynı olduğunu belirtti. Tıraş, korunmayan çiftlerde 1 yıl içinde çocuk sahibi olamama oranının yüzde 15 olduğunu bildirdi.

Kadınlarda kısırlık nedenlerinin bazı hastalıklara bağlı olduğunu anlatan Tıraş, yumurtalık kisti olanlar, ağrılı adet görenler, infertilite problemi yaşayanlar, karın içinde yapışıklık gibi problemi bulunan kadınlarda kısırlık riski görülebileceğini söyledi.

Türkiye'de genellikle kadınların, "sen kısırsın, çocuğun olmuyor, yeniden evleneceğim" diyerek suçlandıklarını belirten Prof. Dr. Tıraş, aslında erkekte sperm sayısının az olması nedeniyle çocuk sahibi olunamayabileceğine işaret etti.

Tavuk ve midye, kısırlık nedeni

Prof. Dr. Tıraş, erkeklerde sperm sayısında geçen yüzyıla göre yüzde 100'den fazla düşüş olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, erkeklerde geçen yüzyılda 1 mililitre menide ortalama 40-60 milyon sperm varken, şu anda bu sayının alt sınırının 20 milyon kabul edildiğini ifade eden Tıraş, bunun nedeni olarak daha çok çevre kirliliği üzerinde durulduğunu bildirdi.

Tavukları ve bazı hayvanları beslemekte kullanılan yemlerin içine hormon konulduğunu, bu hormonların erkek vücudunda östrojen (kadınlık)hormonuna dönüştüğünü söyleyen Tıraş, "Erkekler böylece kadınlık hormonu almış oluyorlar" dedi.

Tıraş, bunun da erkekte sperm sayısını azalttığını bildirdi.

Sperm azalmasının bir nedeninin de su kirliliği olduğunu, özellikle denizlerdeki kirlilik nedeniyle kabuklu deniz hayvanlarında civa, nikel gibi ağır metallerin biriktiğini anlatan Tıraş, midye ve diğer kabuklu deniz ürünlerinde biriken ağır metallerin erkekler için çok tehlikeli olduğunu ve sperm sayısını azalttığını ifade etti.

Saunada çok kalmayın, uzun süre araç kullanmayın

Çok sıcak ortamlarda bulunmanın sperm üretimini olumsuz etkilediğini belirten Tıraş özellikle fırınlarda çalışan veya çok saunaya giden kişilerde sperm sayısında azalma olduğunu belirtti. Prof. Dr. Tıraş, "Çünkü testisler vücut dışında daha az ısı istiyorlar" dedi.

Bunun dışında uzun yol şoförlerinde sürekli oturmaları nedeniyle sperm sayısında düşme görüldüğünü bildiren Tıraş, uzun süre bisiklete binenlerde de sperm sayısında önemli düşüklükler saptandığını söyledi.

Tıraş, erkeklere şu önerilerde bulundu:

"Sauna gibi sıcak ortamlarda çok fazla bulunmamaya dikkat edin. Sürekli oturarak yapılan bir işiniz varsa, önleminizi alın. Uzun süreli bisiklet kullanmayın. Hormonlu yemlerle beslenen tavuk ve diğer hayvanların etini, kirli denizden çıkan kabuklu deniz hayvanlarını yememeye özen gösterin."
Yayın tarihi: 09.03.2004
1048
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.