Sağlık

Erkeklerin menopozu: Andropoz

Erkeklerin menopozu: Andropoz

Kadınların menopoz dönemi sıkça konuşulurken, erkeklerin de benzer yaşadığı bu süreç olan andropoz, sık sık gündeme getirilmez. Oysa bu süreçler doğa gereği yalnız kadınlar için değil erkekler için de geçerlidir.

Andropoz nedir?

Erkeklerin ileri yaş dönemlerinde erkeklik hormonlarında düşüş başlar, işte bu düşüşün başladığı döneme "Andropoz" denir. Aslında erkeklik hormonu tümden yok olmadığından buna "Androjen yetersizlik sendromu" deniliyor. Erkeklerin bu durumunun tek farkı ise kadınlarda bıçak sırtı olarak tabir edilen durumun tersine erkeklik hormonunun azalması ile birtakım belirtilerin ortaya çıkmasıdır.

Erkeklik hormonu azalması olan andropozun belirtileri nelerdir?

Cinsel istekte azalma
Kısırlık
Kendiliğinden (uykuda olduğu gibi) sertleşmelerde azalma
Memelerde şişme ya da hassasiyet
Vücut ve pubik kıllarında azalma
Testislerde küçülme
Boy kısalması ve kemiklerde incelme
Kas kütlesinde ve gücünde azalma
Yüz kızarması ve terlemeler
Enerji, motivasyon ve özgüven azalması
Kendini üzgün veya çökkün hissetme
Konsantrasyon ve hafıza zayıflığı
Uyku problemleri
Hafif kansızlık
Vücut yağında artış olması
Fiziki veya çalışma performansında azalma

Psikolojik yönden; sinirlilik, kaygı, depresif ruh hali, kronik yorgunluk hissi ve motivasyonda azalma görülebilir. Hafızayı da olumsuz etkilediğinden unutkanlık sorunları baş gösterebilir. Aynı şekilde kişide zihinsel sorunlar var ise andropoz ile bu durum tetiklenebilir.

Bedensel yönden; konsantre olamama, halsizlik, uyku ihtiyacında artış, kas ve eklem ağrıları beraberinde ise ateş basmaları gibi şikayetler oluşur.

Cinsel yönden; erkeklik hormonundaki düşüş ile cinsel isteksizlik ve beraberinde ereksiyon sorunlarında da artış olur. Yine ileri yaş ile birlikte erkeklerde de osteoporoz yani kemik erimesi de andropoz ile ortaya çıkar.

Erkekler içine kapanabiliyor

Andropoz erkeklerde 50 yaş üzeri erkeklerde görülür. Cinsel performansdaki düşüş de strese sebep olur. Erkekler çoğunlukla bu durumu içten içe sıkıntı yaptıklarından dışa vurumu da sert olabiliyor. Sürekli agresif tavırlarla herşeye sinirlenebilen bir kişilik sergilenir. Ani ve sert çıkışları ile psikolojik bozukluk görülmesi erkeklerin yakınlarınca çekilmez olarak ifade edilir.

Tanısı nasıl konulur?

İlk olarak basit kan tahlilleri ile erkeklik hormonundaki düşüş ve oran belirlenir. Kişinin kendini en iyi şekilde ifade etmesi önemlidir. Hastaya şikayetleri doğrultusunda üroloji uzmanının fiziksel muayenesi ile testislerde küçülme ve kıvamdaki yumuşaklık, aynı şekilde peniste küçülme, bunların dışında kas kitlesinde azalma gibi bulgular sayesinde anropoz tanısı konulur.

Destek ürünleri işe yarıyor mu? >>>

Yayın tarihi: 29.01.2010
2154
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.