Sağlık

Erkeklerin hayali çok 'büyük'

Erkeklerin hayali çok 'büyük'

Penis boyundan memnun olmayan milyonlarca erkek, çareyi ameliyatta arıyor. Uzmanlar ise bu tip operasyonlara karşı uyarıyor.

Erkeklerin en 'büyük' korkusu

Penis boyundan memnun olmayan milyonlarca erkek çareyi operasyonlarda arıyor. Uzmanlar bu tip ameliyatların risklerine karşı uyarıyor ve "Boyutu abartmaya gerek yok" diyor.

Geçtiğimiz hafta Rusya Ulusal Cerrahi Merkezi'nden Prof. Mihail Sokolşçik'in, ereksiyon halindeyken 5 santimetre olan bir penisi ilk kez kendisinin denediği yöntemle uzattığını açıklaması, penis büyütme ameliyatlarını gündeme getirdi. Erkeklerin penis boyu konusunda hassas olduğu biliniyor. Cinsellikle ilgili bilgi hatlarını arayan Türk erkeklerinin en çok sordukları soruların başında da "boy" geliyor. Normal ölçülerini bilmeden bu konuyu kompleks yapan erkeklerimiz "büyütme" ameliyatlarıyla da yakından ilgileniyor. Birkaç yıl öncesine kadar sadece sağlık sorunları söz konusu olduğunda yapılan penis büyütme ameliyatlarına artık estetik amaçlarla da rağbet ediliyor. Penis boyunun kısa olduğunu düşünen binlerce erkek, doktorların kapısını aşındırıyor.

Kadınlara nispet

Doktorlar, tamamen yanlış bilgilerle gelip ameliyat olmak isteyenlerin çoğunu normal ölçülere sahip olduğuna ikna edip geri gönderirken, ısrar edip ameliyat olanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Türkiye'de penis büyütme ameliyatlarını yapan doktorların az bir bölümü sadece estetik amaçlı isteklere cevap veriyor. Bu konuda uzman doktorlardan biri de, Türkiye'nin ilk üro-androloji hastanesi olan Hattat Hastanesi'nin kuran Prof. Dr. Halim Hattat. Penis büyütme konusunu, Halim Hattat enine boyuna anlatıyor: "Son 3-4 yıldır hiçbir sağlık sorunu olmayan, normal ölçülere sahip oldukları halde penislerini büyütmek isteyen erkeklerin sayısında büyük artış var. Ayrıca kalınlığından memnun olmayan veya eğriliğinden şikayet edip bizlere başvuranların sayısı da giderek artıyor. Artık erkekler, 'Kadınlar memelerini büyütüyor, vajinalarına bile estetik yaptırıyor, biz de penisimizi büyüttürelim' yaklaşımındalar. Avrupa Cinsel Fonksiyon Birliği'nin araştırmasına göre, normal halde 5 santim ve üstü, ereksiyon halindeyken de 11-20 santim arası normal ölçüler olarak kabul ediliyor. Ancak 11 santim ve üstünde boyutlara sahip olan erkekler bile 'Arkadaşımınki daha büyük' veya 'Ne kadar büyük olursa o kadar iyi cinsel yaşamım olur' diye düşünüyor. Normal penis ölçülerinden çoğunun haberi yok. " Normal ölçülere sahip olan ve kendilerine başvuran erkeklerin çoğunu ikna edip ameliyat etmeden geri gönderdiklerini söyleyen Hattat, "Bir de penisinin ince olduğundan şikayetle gelenler oluyor ve onların isteklerini de yerine getiriyoruz. Kalınlaştırma ameliyatları çok daha basit ve risksiz" diyor.

4 milyardan başlıyor


Hattat penis büyütme ameliyatlarına psikolog, estetik cerrah ve üroloğun girmesi gerektiğini söylüyor; "Çünkü hassas bir ameliyat, operasyonun çok iyi şartlarda yapılması gerek. Ameliyattan sonra bir buçuk ay cinsel ilişki yasağı koyuyoruz. Çeşitli egzersizler veriyoruz." En az üç saat süren, bazen 10 saat devam eden penis büyütme ameliyatlarından sonra cinsel fonksiyonlarda bir azalma olmadığını belirten Halim Hattat, ameliyat fiyatlarıyla ilgili de şu bilgileri veriyor: "Bu ameliyatlar, üniversite ve devlet hastanelerinde 4-5 milyardan başlar. Özel hastanede ise fiyatlar çok değişir."

En fazla 4 santim uzatabiliyoruz

DOÇ. DR. MEHMET MUTAF

Penis ameliyatlarında uzman olan Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Mutaf da normal ölçülerde olmasına rağmen büyüttürmek isteyenlerle çok sık karşılaştıklarını söylüyor. "Bize penis büyütme için başvuran hastalarımızn neredeyse yüzde 80-90'ı normal penis boyutlarına sahip ama psikolojik sorunları olan insanlardır. Ben bu kişilerin ameliyat isteklerini geri çeviriyorum" diyen Mutaf, penis büyütme ameliyatlarının çok riskli olduğunu da şu sözlerle özetliyor: "Ciddi riskleri olan cerrahi girişim olduğu bilinmelidir. Anestezi komplikasyonları, kanama, yara iyileşme problemleri ve sinir hasarlarına bağlı his kaybı olabilir." Mutaf, ameliyatla penisin en fazla 4 santim uzatılabildiğini söylerek ameliyat hakkında da bilgiler veriyor. "Günümüzde penis uzatma tekniklerinin en çokkabul göreni, penisi legen kemiğine bağlayan asıcı bağların kesilerek penisin sertleşmesini sağlayan süngersi cisimciklerin dışarı çekilmesi şeklinde yapılmaktadır." Mehmet Mutaf, ameliyat sonrası için de "İyi yapılmış bir operasyondan sonra hiçbir fonksiyon kaybı beklenmez. Tersine, özgüven artışı ve dolayısıyla cinsel fonksiyon ve libidoda düzelme gözlenir" diyor. Mutaf son olarak şu tavsiyelerde bulunuyor: "Ereksiyon halinde iken 10 santimden daha küçük penisi olan ve cinsel eylem sırasında zorluk yaşayan hastalara penis büyütme ameliyatını öneriyorum. Ama normal penis boyuna sahip olan hiçbir kimseye yapılmasını doğru bulmuyor ve onaylamıyorum."

Problem peniste değil kafada

DR. ZİYA SAYLAN


Almanya'da kendi estetik kliniğinde penis büyütme ameliyatları yapan Türk doktor Ziya Saylan yıllarca yaptığı penis büyütme ameliyatlarını 4 yıl önce bıraktığını belirtiyor ve şunları anlatıyor: "Yüzde 50 vakada problem cinsel organda değil kafada, yani ne kadar başarılı olursanız olun hasta memnun kalmıyor. Hastaların yüzde 20'si bozukluğunu penis büyütme ile telafi etmeye çalışıyor. Bunu bize ameliyattan önce söylemiyorlar. Sonra da 'Erkekliğim kayboldu' diyorlar. Erkekliğin ameliyat nedeni ile kaybolması teknik olarak imkansız, ameliyatta sadece deri ve deri altı uzatılıyor veya kalınlaştırılıyor. Esas organa dokunulmuyor. Uzatmada ise bir ağ kesilip penis sarkıtılıyor. Bazı hastalar psikolojik nedenlerle ameliyat gecesi cinsel temasta bulunup bütün dikişleri açıp dokuyu parçalıyorlar. Ayrıca araştırmalara göre kadınlar büyük organ istemiyorlar. Vajinanın his alan kısmı dışarıda, içeride his sinirleri çok az ve hatta hissetmiyorlar. Bu nedenle erkeklerin bu takıntısı yersiz." Saylan "Penisi kalınlaştırmak için enjekte edilen yağ dokusu yüzde 60 oranında sertliklere ve pütürlere neden oluyor. Az da olsa kireçlenmeler ve iltihaplanmalar da mümkün. İngiltere'de 2 hastada cinsel organları iltihaplanma sonucu ameliyatla ampute edildiler ve milyonluk davalar hala devam ediyor. Eğer uzatmada penisin bağları kesilirse hastalarda cinsel organın stabilitesi bozuluyor ve sağa, sola doğru da oynamaya başlıyor ve bu cinsel temas esnasında büyük problemler doğuruyor" sözleriyle de ameliyatın yan etkilerine dikkat çekiyor.

Sabah
Yayın tarihi: 19.04.2005
2646
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.