Sağlık

Erkeklere traş uyarısı

Erkeklere traş uyarısı

Dr. Şermin Kıyak: "Traştan sonra kolonya sürülmesi, kızarıklıklar ve çeşitli deri hastalıklarına yol açıyor" dedi

Elazığ Deri ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi Hekimi Dr. Şermin Kıyak, erkeklerin sakal traşından sonra ciltlerine kolonya sürmesinin, çeşitli deri hastalıklarına yol açtığını söyledi.

Dr. Kıyak, berberlerde yapılan traşlarda, traş malzemelerinin mutlaka temiz ve steril olmasına dikkat edilmesi gerektiğini, aksi takdirde AIDS ve Hebatit gibi kan yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma tehlikesinin bulunduğunu ifade ederek, bu 2 hastalığın yanı sıra çeşitli mikrobik hastalıkların da bulaşabileceğini bildirdi. Traş sırasında cildin tahriş olduğunu, üzerine kolonya sürülmesinin de deriyi rahatsız ettiğini belirten Kıyak, şöyle dedi:

"Kolonya deriyi rahatsız etmekte, kızarıklıklar ve deri hastalıklarına neden olmaktadır. Kolonya yerine nemlendirici ve cildi koruyucu kremlerin tercih edilmesi gerekir. Erkekler berberde traş olurken mutlaka malzemelerin dezenfekte edilmiş olmasına dikkat etmelidir."
Yayın tarihi: 11.09.2001
1120
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.