Sağlık

Erkeklere de HPV aşısı

Erkeklere de HPV aşısı

Rahim ağzı kanserine karşı geliştirilen HPV aşısı kız çocuklarından sonra 9 - 15 yaş arası erkek çocuklara ve ergenlere de yapılmaya başlandı.

Güncellenme tarihi:
Penis kanserine neden oluyor Rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsünün, erkeklerde de penis kanserine neden olduğu görüşü giderek yaygınlaşıyor. Hatta bu nedenle Avustralya'da kız çocuklarına uygulandığı gibi erkek çocuklarına da HPV aşısı yapılmaya başlandı. Erkekler taşıyıcı HPV, kanser dışında hem kadınlarda hem de erkeklerde genital bölgedeki siğiller gibi pek çok şikâyete neden oluyor. Genellikle erkeklerin taşıyıcı olduğunu ve bu nedenle korunmasının da kadınlar kadar önemli olduğuna işaret eden Dermatolog Dr. Ahmet Günay, sorularımızı yanıtladı. Erkeklere de HPV aşısı yapılması gerekliliği nereden doğdu? Erkek genellikle taşıyıcı oluyor. Bu nedenle erkeklerin korunması kadınlardan çok daha önemli. HPV erkekte de nadir görülen bir kanser türü olsa da penis kanserine yol açtığı konusunda bazı söylemler var. Avustralya'da aşıyla ilgili erkekler üzerinde yapılan çalışmalarda 9 - 15 yaş arasında son derece başarılı sonuçlar alınmış. Aşağıdaki galerilere de göz atın!
Yayın tarihi: 20.06.2008
2646
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.