Mahmure

Sağlık

Erkek Sağlığı

Erkeklerde ince ses kalınlaştırılıyor...

Erkeklerde ince ses kalınlaştırılıyor...

A.Ü. İbni Sina Hastanesi'nde bir seansta ince sesin kalınlaştırılması gerçekleştirilebiliyor. Doç. Dr. Dursun, "Özellikle erkeklerin ergenlik döneminde dikkati çeken bu problem, büyük oranda gırtlağın yanlış kullanımından kaynaklanıyor, fısıldayarak konuşmak da sese zararlı", dedi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Kulak-Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Gürsel Dursun, yaklaşık beş yıl önce kurulan ses hastalıkları ve gırtlak kanserlerineyönelik birimin, çalışmalarını başarıyla sürdürdüğünü bildirdi. Opera sanatçılarından, öğretmenlere, politikacılara kadar sesini kullanarak geçimini sağlayan herkese, ses kullanımı ile ilgili problemleri konusunda hizmet verdiklerini anlatan Doç.Dr.Dursun, bir diğer çalışmalarının da, sesi kalınlaşmayan erkek çocuklar üzerine olduğunu kaydetti.

Özellikle erkeklerin ergenlik döneminde dikkati çeken bu probleminbüyük oranda gırtlağın yanlış kullanımından kaynaklandığını ifade edenDoç.Dr.Dursun, bir seanslık gırtlak eğitimi ile sesin gırtlağa uygun olarak kullanılmasının öğretildiğini belirtti. Bu basit yöntem ile sesin kalınlaştırıldığını ve böylece kişilerin kendine güvenlerinin arttığını vurgulayan Doç.Dr.Dursun, ergenlik dönemindeki erkeklerde daha kısa sürede başarı elde edebildiklerini söyledi. Doç.Dr.Dursun, daha yaşlı kişilerde de bu uygulamaları yapabildiklerini bildirdi.

Sesi korumak için temel kurallar
Doç.Dr. Gürsel Dursun, sesin de diğer organlar gibi "hastalanabildiğine" dikkati çekerek, sesi korumak için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:Boğazınızı kazır tarzda temizlemeyin, öksürmeyin ve bağırmayın. (Bu hareket ses tellerinin çok şiddetli şekilde birbirine çarpmasına ve tahrişe neden olur. Bu durumda tercih edilecek en iyi yöntem hızlı ve şiddetli bir şekilde burnunuzu çekip, yutkunmaktır)


Boğazı gevşetmek için esnemek, bir miktar su içmek de yararlıdır.


Konuşurken sizin için doğal olan ses perdesini kullanın. (İnsanların belli bir ses perde aralığı vardır ve normalde konuşmaların yüzde 70'ini bu ses aralığından yaparlar. Belli bir eğitim almadan bu aralığın sınırları dışına çıkmak, sese son derece olumsuz etki eder. Aynı şekilde sesinizi korumak amacıyla fısıldayarak konuşmayın. Bunun yerine alçak sesle konuşun)


Sesinizi gırtlakta veya burunda odaklaştırmayın. (Doğru ses tam ağız boşluğunun ortasında ve dilin ucunda oluşturulmalıdır)


Sesinizi kullanırken nefesinizi ayarlamayı öğrenin.


Aşırı derecede konuşmayın. (Sürekli konuşan kişilerde ses yorgunluğu gelişir. bu kişiler genellikle şikayetlerini ses kısıklığı şeklinde ifade ederler)


Ağız boşluğunu mümkün olduğunca açık tutun.


Gürültülü ortamlarda konuşmayın. (Böyle yerlerde konuşmak ses yorgunluğu, boğazda ağrı ve ses kısıklığına neden olur)


Sigara içmeyin, aşırı alkol kullanmayın.


Bol sıvı alın ve sesiniz için nemli ortamı sağlayın.


Toplum önünde konuşurken önlem alın, mikrofon kullanın.


Vücudun genel direncini bozmamak için fazla yorulmayın ve stresinizi gidermeye çalışın.
33488
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.