Sağlık

Erkekler, sertleşememe korkunuzu yenin!

Erkekler, sertleşememe korkunuzu yenin!

Sertleşememe birçok erkeğin özellikle de orta yaş ve üstü erkeklerin birçoğunun en büyük kaygısı...

Dr. Cenk Kiper

Erkek sekste daha çok cinsel organıyla değerlendirilmektedir. Erkek cinselliği yöneten ve bitiren taraf olarak hazırlanmalı ilişkiye uygun ve de bu ilişkiyi sürdürebilecek halde olmalıdır; bu da basit açıklama ile erkeğin penisinin sertleşmesi ve bu sertliği sürdürme sürecidir( tabii ki ideali bu süreye kadının hazırlanma süresini de eklemektir!)

Erkekte genç yaştaki her koşulda sertleşme imkanı yaş ilerledikçe bedensel eskimeye, sosyal ve ekonomik koşullara, strese de bağlı olarak azalacaktır. Sertleşme yetersizliği veya sertleşememe sorunu üç nedenden oluşabilir.

1- Bedensel durumlar

2- Psikolojik durumlar

3- Hem bedensel hem de psikolojik nedenlerin beraber olduğu durumlar

Sorunun nerede olduğunu bulmak ilk önce sorgulama ile olur. Cinsel ilişkide sertleşme problemi olan kişinin mastürbasyon yaparken veya sabah sertleşmelerinin olup olmadığı sorunun kaynağına yol gösterebilir. Diğer bir yöntem de bedensel bir takım testlerin mesela penisteki kan akımının ölçülmesi, penise çeşitli ilaç uygulamaları gibidir. Bunların sonucu kişiyi muayene eden hekimce değerlendirerek sorunun nereden kaynaklandığı ilk önce bulunur, bulunmalıdır. Bedensel ise, çeşidine ve koşullara göre ilaç veya ameliyat önerilir.

Sorun psikolojik ise uygun terapi yapılır veya terapiye yönlendirilir.

Psikolojik baskılar erkek sertleşme faktörünü önemli ölçüde etkilemektedir. Bunlar ekonomik yetersizlik, sosyal ilişkiler, penis büyüklüğü kaygısı, erken boşalma korkusu, partneri tatmin edememe şüphesi, partnerinin zevk almaması, suç işlediğini düşünme kaygısı, aldatma veya aldatılma korkusu, veya da başka erkeklerle karşılaştırılma korkusu gibi nedenlerdir. Psikolojik sorunların kaynağa yönelik çözümü ile erkekteki sertleşme sorununun çözümünde başarı yüksektir.

Sorun nereden kaynaklanırsa kaynaklansın çözümünü en kısa sürede bulmak gerekir. Basit bir sertleşme korkusunun başlattığı sertleşme problemi çözülmezse, neden yokken günbegün artacak daha ağırlaşacaktır. Bedensel bir sorunun uygun yöntemlerle çözülmemesi ise erkekte gene psikolojik baskıyla bedenselin yanına psikolojik sorun da ekleyebilecektir. Sertleşme kaygısı yaşayan erkeklerin birçoğunun daha sonra gerçek anlamda sertleşme sorunu yaşadıkları görülmektedir. Sertleşme sorunu olan erkek cinsel açıdan yetersizliğini hissedip kendini zavallı ve güçsüz görüp kadınlardan ve toplumdan uzaklaşacak, sosyal ilişkilerinden, iş hayatında başarısızlık yaşayacaktır. Hatta eşcinsellik kaygılarına bile kapılabilecektir. Bu yüzden nedeni ne olursa olsun çözümü büyük oranda olan bu sorun için kısa zamanda uygun yerlere başvurmak erkek sağlığı ve gelecek nesiller için faydalı olacaktır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Operatör Dr.Cenk Kiper

Yayın tarihi: 12.12.2003
813
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.