Sağlık

Erkekler ile ilgili efsaneler...

Erkekler ile ilgili efsaneler...

"Erkek çocukları için güçlü erkeklik simgesi olan tiplemeler tıbbi yardım almanın bir zayıflık olduğunu iddia ediyor..."

Anadolu Sağlık Merkezi'nin stratejik ortağı Johns Hopkins Çocuk Merkezi araştırmacıları, erkeklikle ilgili efsanelerin ilk gençlik dönemindeki erkekleri cinsel sağlık hizmetlerinden uzaklaştırdığını ortaya çıkardı.

Bu rapor, gençlerin erkeklikle ilgili inanışlarını onların sağlık hizmetlerini kullanmalarıyla ilk kez ilişkilendiren ülke çapında bir çalışmanın sonucu oldu.

Ebeveynin sorumluluğu var
Araştırmanın yaşları 15 – 19 arasında değişen 1,600 genç erkekle yapılan anket verilerinin analizinden çıkarılan ikinci bir bulgusuna göre, ebeveynleriyle cinsel sağlık konusunda açıkça konuşabilen gençler sağlık sigortası eksiği halen daha önemli bir engel teşkil etse de, tedavi ve korunma için doktora gitmeye daha yatkın oluyorlar.

Johns Hopkins Çocuk Merkezi'nde bir pediyatrist ve ergenlik uzmanı olan Dr. Arik Marcell, "Genç erkeklerde görülen pek çok hastalık, örneğin ilişkiyle geçen enfeksiyonlar, bir doktor veya hemşire tarafından zamanında müdahale ile engellenebilmektedir," diyor. "Ancak erkek çocukları için güçlü erkeklik simgesi olan tiplemeler tıbbi yardım almanın bir zayıflık olduğunu iddia ediyor. Bizim analizimiz bu tür inanışların ciddi bir sağlık risk faktörü olduğunu gösteriyor".

Araştırma; erkeklikle ilgili inanışlar, ebeveynlerle iletişim, sosyo-ekonomik statü, okul performansı, sağlık sigortası ve bir doktora ya da başka bir sağlık uzmanına yılda kaç kere gidildiği arasındaki ilişkiyi açığa çıkardı.

Geleneksel inanışlar yaygın
Ebeveynlerin her ikisiyle açık bir biçimde cinsel sağlık konularını konuşabilen genç erkekler, aileleriyle bu konuları konuşamayanlara göre, düzenli doktora gitmeye daha yatkınlar. Cinsel konuları sadece babayla konuşabilen erkek çocuklar arasında erkeklikle ilgili geleneksel inanışlar daha yatkın olsa da, bu gençlerin hiç bir ebeveyn ile konuşamayanlara göre doktora gitmeyi daha rahat kabul ettikleri görüldü.

Araştırma tıbbi yardım almaya daha yatkın olanların Kuzey doğu'da yaşayan, daha genç ve hem anne, hem baba ile cinsel sağlık konusunda konuşabilenler olduğunu tespit etti.

Onlarla cinselliği konuşun
Dr. Marcell, "Gençlere doktora gitmenin bir zayıflık göstergesi olmadığı mesajını vermeli ve ebeveynlerin oğullarıyla yaşları ilerledikçe cinsel sağlık konusunda konuşmalarını teşvik etmeliyiz," diyor.
Yayın tarihi: 22.05.2007
865
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.